Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Ankara Özel Okulları Kaliteli mi?

Paylaş

Başkent Ankara’da birbirinden kaliteli ve iyi özel kurumlar var. Öğrencilerin çağın gereklerine göre yetişmesi konusunda rol model alınan bazı özel okulların da Ankara’da yer aldığını ifade edebiliriz. Bu okullara girebilmek için özel sınavdan geçmek ve belli bir başarıya sahip olunması gerekir. Ancak her özel sınavla okula kaydı yaptırılan kurumun kaliteli olduğu anlaşılmasın. Birçok kurum kapasitelerinden yüksek oranda kayıt başvurusu olduğunda sınav açar ve başarılı kişilerin kayıtlarının alınmasını sağlar.

Bir kurumun kalitesini gösteren şartlar farklıdır. Ankara özel okulları, ileri düzey eğitim veren kurumları ifade edebilir. Ancak bu hepsini kapsayan bir tanımlama değildir. Okulların kaliteleri birbirinden farklıdır. Fiziki yeterlilik açısından üstün değerlere sahip bir okulun eğitimci kadrosu zayıf olabilir. Bu ise, fiziki kapasitenin hedeflenilen şekilde kullanılmasını engeller. Dolayısıyla dikkat kesilmesi gereken birinci husus eğitici kadrodur. Öğretmenlikle ilgili kadroların oldukça genç olması, ideal bir durum değildir. Çünkü genç demek deneyimsiz demektir. Özel okuldaki öğretmen kadroları, deneyimli kişilerden oluşmalıdır.

 

Olması gereken fiziki şartlar neler?

Okuldaki yeterliliğin önemli ölçülerinden biri fiziki yapısıdır. Sınıfların mevcudu yeterli düzeyde olmalıdır. yeni inşa edilen özel okulların en önemli özelliklerinden birisi, yeşil alanlar içerisine kurulu bulunmalarıdır. Bu da, çocukların bol oksijenli bir ortamda, sessiz, sakin ve ferah bir atmosfer içerisinde derslerine odaklanmalarını sağlar. Caddeye yakın, mahalle arasında kalan ve aşırı gürültülü yerlerdeki okulların tercih edilmesi doğru değildir.

Spor sahaları, açık oyun alanları, kapalı oyun yerleri, konferans salonları, tiyatro gibi değişik aktiviteler için çok amaçlı salonlar ve kulüp etkinliklerinin olduğu okulların başarıları yüksektir. Bu tip okullardaki öğrenciler erken dönemden itibaren sosyalleşme, üretme ve kendilerini ilgili oldukları alanda sınama imkanı bulurlar. Bu da, hayata dair tecrübelerini artırır. Kendilerine güven verir, sağlıklı iletişim kurma becerilerini, deneme cesaretlerini, özgüvenlerini, benliklerini geliştirir.

Ankara’da yer alan özel okulları için kayıt bilgisi almak için üstte yer alan arama motoru aracılığıyla hızlıca form gönderebilir ve size uygun olan okulların sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Siz kayıt bırakın, onlar sizi bulsun.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?