Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Beden Dilinin İletişim Açısından Önemi Nedir?

Paylaş

Hem kariyer hem de sosyal hayat açısından etkin iletişim becerilerine sahip olunmasının önemi büyüktür. Bu sadece sözel bir ifadeyle gerçekleşecek ve tamamlanacak bir süreç değildir. Ayrıca, iletişimin farklı bir boyutunu ifade eden ve sözsüz iletişim olarak da geçen beden diline de dikkat etmemiz gerekir. Sözü ve beden dili arasında tezatlık, kişinin kararsız ruh halini veya herhangi bir konudaki asıl tavrını ortaya koyabilir. Beden dili konusunda uzmanlaşmak isterseniz beden dili eğitimi alabilir veya mikro beden dili üzerine çalışmalar yapabilirsiniz. Beden dili hayatınızın önemli bir noktasındadır.

 

Başlıca kullanılan beden dili ve anlamları nedir?

Bazı insanlar beden dili konusunda yanlış bilgi veya algıya sahiptir. Bu nedenle herhangi bir iş görüşmesinde veya farklı ortamlarda el ve kol hareketlerini aşırı şekilde kullanarak, beden dilini de kullandığını zanneder. Ancak çok fazla el ev kol hareketinin yapılması demek, gerçeğin uzatılması ve saptırılması anlamına gelir. Dikkat edilmesi gereken nokta el – kol hareketlerini az ve yerinde kullanmak önemlidir.

Beden dilini bir saygısızlık olarak kullanmak isteyen kişilerin bilerek veya bilmeden yaptıkları hata ise, karşılıklı konuşma sırasında veya bir misafirlikte saate bakmak veya saati kollamaktır. Bu asla yapılmaması gereken bir şeydir. Nezaketsizlik ve karşıdakileri küçük görmektir. Saate bakmak demek, sizinle harcayacak vaktim yok anlamına gelebilir. Eğer gerçekten zamanınız yoksa, müsaade isteyip kalkmak en doğrusudur.

Yine en çok yapılan hatalardan birisi de, bir konuşma sırasında konuşana doğru dönmemektir. Ona bakmamak, onla ilgilenmemek anlamına gelir. Sandalyede oturan bir grubun konuşmacısına dönmemek, onun söylediklerini önemsemiyorum anlamındadır. Yapılması gereken şey, konuşana dönmek ve onun söylediklerini dinlediğinizi gösteren kafa veya göz hareketi yapmaktır.

Yine bir görüşme veya konuşma sırasında sürekli üst baş ve saçla ilgilenmek asla doğru değildir. Bu durum hem endişeye hem de kaygıya işaret edici olabilir. Karşıdakini dinlemediğiniz sonucu çıkabilir. Ayrıca, karşıdakilerin sizin kıyafetinizle ilgilendiği mesajını ortaya çıkabilir. Yapmanız gereken konuşana odaklanmak ve herhangi bir şeyle kesinlikle oynamamak.

Konuşma sırasında göz kontağına da dikkat edilmesi lazımdır. Göz kontağının kurulmaması, çekingenlikle yorumlanabilir. Aşırı içe kapanık bir ruh haline sahip olduğunuzu veya kendinize güvenmediğiniz sonucu çıkarabilir. Yapmanız gereken gerektiği kadar göz kontağı kurmak ve karşınızdakini takip etmek.

 

Beden Dili Eğitimi

Beden dili eğitimi almak istiyorsanız sizde hızlıca yukarıda yer alan eğitim arama bölümünden talebinizi oluşturun ve yüzlerce kurumsal eğitim firması sizleri arayarak teklif versin.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?