Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Bilinçli Çocuk Yetiştirmede Okul ve Ailenin Önemi

Paylaş

Çocuk yetiştirmek uzun ve zorlu bir süreçtir. Ebeveynler çocukları için her zaman en iyisini en güzelini yapmak, onların güzel bir hayat geçirmesi için ellerindeki tüm imkanları sunmak isterler. Çocuğun bilinçli bir birey olmasında hem ailenin hem de okulun önemi büyüktür. Bilinçli çocuk yetiştirmede okul ve ailenin önemi ise neredeyse eşittir.

 

Günümüzde çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren eğitim hayatına adım atarlar. Bu durum onlar için ilk etapta aileden ayrılmak gibi anlaşılsa da aslında çocuğun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Özellikle okul öncesi eğitim ve ilkokul yaşları çocuğun gelişim sürecinin önemli yıllarıdır. Bu yıllarda çocuk bir yandan derslerle tanışıp, eğitim hayatına alışırken bir yandan hem kendini tanımaya hem de aile dışındaki çevresiyle iletişim kurmaya başlar.

 

Yeni arkadaşlar edinen çocuk grup içerisinde nasıl davranacağını, diğer insanlarla nasıl iletişim kuracağını ve kuralları öğrenir. Kendini buna göre şekillendirmeye başlar. Yaptığı ödev ya da yer aldığı projeler ile ekip çalışmasını öğrenir, sorumluluk duygusunu geliştirir. Aldığı dersler ile dünyada olup bitenlerin farkına varır, sorumluluk bilinci yükselir, algıları açılır, hayatı ve kendini daha kolay tanımlar ve daha kolay ifade edebilir.

 

Bilinçli çocukların yetişmesi için ailenin rolü de büyüktür. Çocuklar gelişim sürecinde kendine bir rol model alır. Bu sebeple aslında çocuğunuzun olmasını istediğiniz kişi ilk önce siz olmalısınız. Bunun için çocuğunuzun kazanmasını istediğiniz alışkanlığı ilk önce siz yapmalı ve ona aşılamalısınız. Onun kitap okumasını istiyorsanız siz de okumalısınız.

 

Çocuklar çoğu zaman iyi ile kötüyü ayıramaz. Sınırları siz söylemedikçe bilemez. Bunun için ona sınırlarını nerde durması gerektiğini, her istediği şeye ulaşamayacağını öğretmelisiniz. Ev içerisinde belli görevler vererek kendi işini kendi yapmasını, sorumluluk almasını sağlayın. Çocukları asla bir başkasıyla kıyaslamayın. Herkesin kendine göre bir yeteneği, eğilimleri olduğunu unutmayın ve bunlar üzerinde yoğunlaşarak iyi olduğu konuda onu destekleyin. Böylece hem sevdiği şeyleri yapmasını hem de özgüvenin artmasını sağlamış olursunuz.  Çocuğunuza karşı her zaman tutarlı davranın. Çocuğa karşı görüş birliği yapın. Çocuğunuza güvenin ve bu güveni kendisini mutlaka hissettirin. Sizinle her konuda konuşabilmesini, sizden çekinmemesi gerektiğini hissettirin. Evle ilgili konularda fikrini alın. Onun fikirlerine önem verdiğinizi hissettirin.

 

Çocuklarımızın doğru eğitim sistemiyle bilinçli, topluma karşı duyarlı ve sorumluluk sahibi olmaları hakkında nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ile ilgili uzman öğretim üyelerimiz ile daima görüşebilirsiniz. Şu zamanımızda üzülerek duyduğumuz olayları gelecekte de yaşamamak adına saygılı, bilinçli ve iyi gelecekler var etmek için çocuklarımızı özenle yetiştirmeye dikkat edelim. Çocuklarımızın her birinin geleceğin yöneticileri olacağını unutmayalım ve onları toplumsal farkındalık noktasında doğru yönlendirelim.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?