Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuğum Okula Başlıyor, Ne Yapmalıyım?

Paylaş

Çocuğum okula başlıyor ben ne yapacağım diyen bilinçli ailelerin sayısı her geçen gün artıyor. Çünkü hem kendimizden biliyoruz hem de çocuğumuzu izlediğimiz için farkına varıyoruz ki, yeni bir ortama girmek konusunda veya o ortama adaptasyon sürecinde çocuklar zorlanıyor. Okula yeni başlayan çocuklar bazı tepkiler verir ve bu tepkiler doğru yönlendirilmezse tüm eğitim hayatının yanlış şekilde ilerlemesine sebep olabilir. Bunu doğru şekilde yönetmek için de bakın uzmanlar ne diyor.

 

 • Çocuğunuzun okula uyum sağlaması için iyi bir okul öncesi hazırlığı planlanmalı.

 

 • Çocuğun gelişim dönemine uygun olarak yapabilmesi beklenen, kendi bakımı ve yaşamını başka kişilerin yardımına ve varlığına ihtiyaç duymadan sürdürebilmesini sağlayan kişisel bakım becerilerinin tamamına öz bakım becerisi, Bu beceriler çocuğunuza erken dönemden itibaren kazandırılmalıdır. Öz bakım becerilerini kazanmış olan kimse bağımsız ve kendine güvenen bir birey olarak hayata atılır, kendi sorumluluklarının bilincinde olur ve sorumluluklarını yerine getirir. Bu davranışlar çocuğun büyüme ve gelişme ile ilgili algısını olumlu etkileyecektir.

 

 • Okul seçimi ve bu sürecin planlanması aşamasına çocuğu da dâhil etmek güven ilişkisini ve uyumu kolaylaştıracak etkenler olacaktır.

 

 • Okula yeni başlayan çocuklar için uyum çalışmalarının yapılması, okulun ve öğretmenin çocuğa tanıtılması, genel bir bilgi verilmesi çocuğu rahatlatır. ‘’Artık tatil bitti, şimdi okul başlıyor, disipline gireceksin” gibi sözler kullanılmaması gereken cümleler arasındadır.

 

 • Aile, çocuğun okula devam etmesini sağlamalı ve bu konuda kararlı olmalıdır. Alışma sürecinde kısa süre bile olsa mutlaka okula gitmek ve vedalaşmayı kısa tutmak ve kararlı davranmak doğru olacaktır. Çocuğa, bu sorunun tüm aileyi ilgilendirdiği, sadece çocuğun sorunu olmadığı hissettirilmelidir.

 

 • Ebeveynler çocuğun kaygılarını dinlemeli, dinledikten sonra anlamaya çalışmalı, sorunun çözümü için öğretmen ve ailenin sürekli iletişim halinde olması gereklidir.

 

 • Okula uyum sorunu tedavisinin dört temeli vardır: Çocuk, aile, okul ve tedavi ekibi… Bunlardan biri eksik olduğu zaman çözüm gecikir.

 

 • Arkadaşlarıyla kurdukları ilişkiler zamanla oluşmak ile birlikte ilk günden itibaren okul dışı buluşmalar uyumu çok daha iyi destekleyecektir. Ev ziyaretleri ve keyifli organizasyonlar da çocukların birbirlerini daha iyi keşfetmelerini sağlayacaktır.

 

Çocuğunuza Yanlış Mesajlar Vermeyin! 

 

Çocuğa söylediğimiz her sözün onun zihninde nasıl canlandığı hakkında fikrimizin olması önemli. Doğru kelimelerle, anlaşılır ve doğru mesajlar vererek iletişim kurmak birçok anlamda etkilidir. Örneğin;

 

 • “Korkma” demeyin!: Eğer bir anne çocuğuna korkma diyorsa bu durum çocuk zihninde korkulacak bir durum olduğu anlamına gelmektedir. “Korkma o böcek seni ısırmayacak” denildiği gibi.

 

 • “Merak etme ben yan odadayım seni asla bırakmam”: Çocuğun zihnindeki açılımı: “Merak etmelisin, çünkü ben de çok merak ediyorum.”

 

 • “Seni okuldan almayı unutmam, eğer unutursam baban, halan veya babaannen alır ”: Çocuğun aklındaki açılımı: “Seni okulda unutabilirim, eğer ki unutursam seni alan biri olur”.

 

 • “Okula gitmek ister misin?”: Çocuğun zihnindeki açılımı: “Okula gitmeme ve evde bildiğin şeyleri (TV, oyuncak, oyun oynama gibi) devam ettirme hakkın var. Ben senin yerinde olsam bildiğim şeyleri tercih ederdim.”

 

Bunlar yerine şu cümleleri kullanmak çocuğunuz için daha iyi olacaktır.

 

 • “Bir sürü arkadaşın olacak ne kadar heyecan verici değil mi?”

 

 • “Acaba kaç tane yeni oyun öğreneceksin, bana da öğretirsen evde birlikte de oynarız.”

 

 • “Okula giderken öğretmenine en sevdiğin resmini ya da oyuncağını gösterebilirsin, eminim o da beğenecektir.”

 

 • “Sen okuldayken aklım sende olacak ama orda eğlendiğini bilmek beni de mutlu edecek.”

 

Okula karşı motivasyonun artıracağını düşündüğünüz bu tarz cümleleri oyun sırasında ya da laf arasında söyleyebilirsiniz. Özellikle karşılıklı oturup ciddi bir şekilde konuşmanıza gerek yoktur.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?