Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuğunuzun Okul Başarısının Arttırmanın Yolları

Paylaş

Herhangi bir engeli olmadığı taktirde, doğru ev ve okul ortamı sağlanması halinde çocukların okul hayatlarında başarılı olmamaları için başka neden yoktur. Çocuklar bizim düşündüğümüzden çok daha geniş kapasiteye sahipler. ‘Aptal, tembel, kafası bu kadar çalışıyor’ gibi sözler asla telaffuz edilmemelidir. Çocukların doğdukları zekâ seviyesi kaderleri değildir. Onları daha zeki ve daha kolay öğrenen insanlar haline getirmek ebeveynlerin ve eğitimcilerin elindedir. Çocuğunuzun okul başarısını arttıracak bazı yöntemleri sizler için derledik.

 

 • Çocuğun sağlıklı ve düzenli beslenmesi, bol bol su içmesi, ihtiyacı olan uykuyu alması ve hareketli olup açık havada zaman geçirmesi okul hayatındaki başarısının temellerinde geliyor.
 • Çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi sağlam tutun. Onunla zaman geçirmeniz, dokunmanız, öpmeniz, sohbet etmeniz, baş başa kalmanız, ona sevildiğini ve güvende hissettirecektir.
 • Çocukların da kendilerine göre hayatlarında birçok stres kaynağı vardır. Bu nedenle yoğun duygular yaratabilir ve öğrenmeyi olumsuz etkileyebilir.
 • Benlik duygusu kazandırın, her çocuk farklı bir bireydir. Kendine göre yetenekleri, beğenileri, öğrenme stili ve geliştirmesi gereken yönleri vardır. Çocuklarınıza seçme şansı verin, güçlü yönlerinin farkında olmasını sağlamak özgüvenini ve ayaklarının yere daha sağlam basmasını sağlayacaktır.
 • Takdir edin. Çocuğunuzun yanlışlarına veya eksiklerine odaklanmak yerine onun çabalarına ve olumlu yönlerine odaklanın.
 • Sorumluluk bilinci kazandırın. Kendi başına yapabileceği işleri ona görev verin siz yapmayın ve sadece gözlemleyin. Sürekli korumak yerine arada sırada küçük hatalar yapmasına izin verin.
 • Motivasyonunu canlı tutun. Öğrenmeyi eğlenceli bir aktivite haline getirin.
 • Düşünmeye ve çabalamaya teşvik edin. Çocuğun çok kitap okuması ve sizinle sohbet etmesi düşünme ve dil gelişimini en çok etkileyen faktörlerdir.

 

Her gün ona mutlaka serbest süre verin, bu süreyi boşa geçirmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Yaratıcılığını kullanacağı bir yetişkinin yönlendirmesi olmadan kendi kendine kararlar verip, problem çözme fırsatının olacağı ortamlar beyin gelişimini ciddi ölçüde destekler.

 • Çocuk takip edebileceği bir düzen kurun. Her gün okuldan geldikten sonra belli bir oyun, ders, yemek ve uyku saati olmalı dır. Düzen içinde yaşayan çocuk kendini daha güvende hisseder. Kendi sorumluluklarını daha rahat taşır ve okul yaşamını daha etkili yönetir.
 • Teknolojiyi bilinçli kullanmasını sağlayın.

 

Özellikle hafta içi günde 30 dakikadan fazla kullanılan televizyon, bilgisayar oyunları, çocukların beyin gelişimleri için çok önemli olan çocukların aile ile geçirdiği zamanı, sosyal zamanını, kitap okuma zamanını, oyun/serbest zaman dilimini ve hareket etme fırsatını elinden alıyor.

 • Sosyal zekâsının gelişmesine yardımcı olun.

 

Çocuğun okulda mutlu olabilmesi için en önemli faktörlerden biri, okulda arkadaşlarıyla mutlu olabilmesi ve sosyal ilişkilerini iyi yönetebilmesidir. Çocuğunuzun bol bol arkadaşları ile zaman geçirmesi ve bu zamanın televizyon, bilgisayar oyunlarıyla boşa geçirilmemesi sosyal becerilerini geliştirmesi açısından önemlidir.

 • Okul ve öğretmeni ile takım olun.

 

Öğretmen ile sürekli iletişim halinde olmak, çocuğun karşısında bir takım olarak görünmek ve karışık mesajlar vermemek açısından önemlidir.

 • Çocuğunuzun okuldaki mutluluğunu gözlemleyin.

 

Çocuğunuzun okul başarısını etkileyecek en önemli faktörlerden biri okulunu ve öğretmenini sevmesidir. Eğer çocuğunuz okula sürekli isteksiz gidiyorsa, eve genelde mutsuz ve heyecansız dönüyorsa, altındaki nedenleri sorgulamak önemlidir.

 • Evdeki çalışma saatlerinin verimli olmasını sağlayın.

 

Ödev saatinden önce dinlenip, özellikle hareket halinde olacağı oyunlar oynaması, ders saatlerinde televizyonun kapalı olması, çalışma alanında bol ışık bulunması ve çalışma malzemelerinin önceden hazır olması çalışma saati verimi için kritik faktörlerdir.

Çocuğunuzun Kendinin Farkında Olmasına Yardımcı Olun

Yüksek öz güvene sahip olmak, çocuğun hem mutlu hem de yetenekli olmasını sağlamaktadır. Çocuk, değerli olduğuna inanmalı, bir şeyler önermeli ve kendisiyle, çevresiyle barışık olmalıdır. Çocuğun sevgiyi ve yeteneğini hissetme derecesi, gelecekteki yaşamında onu her alanda etkileyecektir. Aynı zamanda da, çocuğun yaratıcılığı, diğerleriyle ilişkisini ve başarılı olmasını belirlemede önemli bir faktör olmaktadır. Bu noktada ilk etken şüphesiz ebeveynlerdedir.

 

Çocuğun kendini mutlu ve yetenekli hissetmesi için aileler neler yapabilir?

1-Koşulsuz Sevgi

Çocuğunuz her ne yaparsa yapsın ona değer verdiğinizi ve kabul ettiğinizi bilmesini sağlayın. Cümleleriniz “Seni seviyorum – odanın dağınık olmasına rağmen, derslerinin çok iyi olmamasına rağmen, yaptığın davranışlardan hoşlanmama rağmen – yine de seni seviyorum” şeklinde olmalıdır.

Onu yine de sevdiğinizi göstermek ve çocuğunuzun yanlış davranışını düzeltmek için, onun doğru yaptığı bir şeyi görerek işe başlayabilirsiniz. Örneğin, odası darmadağın ve sadece yatağını toplamış ise ona “Gerçekten yatağını topladığına çok sevindim. Şimdi senden istediğim şey odanı düzeltmen” diye ifade edebilirsiniz.

 

2-Sinirlenmenize sebep olduğunu belirtin.

6 yaşındaki çocuğunuz yatmakta olan bebek kardeşinin beşiğine oyuncak fırlattığı için sinirlisiniz. Onun böyle bir hareketinde sinirinizi ona nasıl aktarırsınız? Onu kötüleyecek cümleler yerine, “Sen böyle yaptığında, ben kendimi kötü hissediyorum”, “Sen oyuncaklarını attığında kendimi sinirli hissediyorum. Ona gerçekten zarar verebilirdin” diyebilirsiniz.

 

3-Açık İsteklerde Bulunun 

Çocuğunuzun ondan ne istediğinizi bilmesini sağlayın. Bu ona alternatif davranışları öğrenmesi için bir şans verecektir. Örneğin; “Oyuncaklarını kardeşinin beşiğine atmamalısın. Onun yerine o uyandığında ona arabanı gösterebilirsin” şeklinde bir açıklama yapılmalıdır. İsteklerinizi ona açıkça belirtmek, ondan ne istediğinizi anlamasını sağlayacaktır.

 

4-Dinlemeyi Bilin 

Çocuğunuz size bir şeyler söylemek istediğinde, onu dinliyor olmanız çok önemlidir. Başka yöntem ile “Aktif dinleme” de, çocuğunuzu yanınıza çağırıp onu duyduğunuzu ve onun ne söylemeye çalıştığını anladığınızı ifade edin.

 

5-Çocuğun Duygularını Ciddiye Alın 

Çocuğunuzun korkularını ve negatif duygularını onlara kızmaktansa ciddiye alın ve onları yenmesine ve kendi çözümünü bulmasına yardımcı olun.

 

6-Çocuğun Varlığını Kabul Edin      

Annelerin zaman zaman söylenmelerinin “keşke seni doğurmasaydım, yeter artık dayanamayacağım” diye sitem etmelerinin yanlış olduğu, özellikle bu gibi söylenmeler sık sık tekrarlandığında çocuğun istenmediği ve kendisine değer verilmediği duygusuna kapılacakları uzmanlarca hatırlatılır.

 

7-Günlük Etkinlikler Bulun

Çocuklar kötü bir şey yaptıklarında ilgi çekmek, iyi bir davranışta bulunduklarında ise onaylanmak istemektedirler. Her gün yaptıkları davranışlar bile olsa, takdir edilmelidir.

 

8-Başbaşa Zaman Geçirin

Birçok anne ve baba için zaman çok kısıtlıdır. Bu konuda uzmanlar çocuklarla yalnız zaman geçirmenin çok önemli olduğunu belirtmektedirler. Bir hafta sonu sinemaya gidilebilir veya parkta yürüyüş yapılabilirsiniz. Zaman zaman onun yaşına inerek onun kuralları ve oyuncaklarıyla oynamak da yararlı olacaktır. Kardeşini kıskanan ve yeni doğan bebekten dolayı geri planda kalan çocuğunuzla baş başa zaman geçirmeniz de son derece önemlidir.

 

9-Çocuğun Bazı Şeyleri Kendisinin Başarmasına İzin Verin

Ebeveynler genellikle çocuklarının yapamadıkları işleri üstlenerek onlara yardımcı olduklarını düşünürler. Bu yardım, “Sen bunu yapamazsın. Sen yeterince iyi değilsin” mesajlarını verebilir, bu da çocuğun kendine olan saygısını azaltır. Çocukların bir işi başarmak için mücadeleye davet edilmeleri gerekmektedir. Ayrıca çocuklara, kendi yeteneklerini keşfetmek ve problemlerini çözmek için fırsatlar da verilmelidir. Yardım istediklerinde, ilk olarak, o işin üstesinden gelebileceklerine onları inandırarak cesaretlendirmek gerekir. “Hadi bakalım, şu kıyafetini kendin giyilebilecek misin görelim?” denilebilir. Ya da direkt olmayan tavsiyelerde bulunulabilir. Örneğin “Başparmağını ilikten geçirirsen, daha kolay düğmeleyebilirsin” gibi.

 

10-Çocuğun Özel Eşyalarına Saygı Gösterin

Ebeveynler, sıklıkla çocuklarına aldıkları oyuncakların kontrolünü elde tutarlar. Örneğin; bir eşyasının atılmasına, çocuktan çok anne-babalar karar verir. Çocuğunuzun o oyuncakla oynama çağının geçtiğini düşündüğünüz halde, çocuğun ona belki de senelerce ihtiyacı olabilir. Bu nedenle eşyalarını atmadan önce ona sormalısınız.

 

11-Çocuğun Düşüncelerine Saygı Gösterin

Çocuğunuzun herhangi bir konuda düşüncesini sormanız, duygularının, gözlemlerinin ve algılayışının önemli olduğunu düşünmesini sağlayacaktır. Davete giderken ne giyeceğinizi ya da öğle yemeğinde ne yapabileceğinizi ona sorabilirsiniz. Tabii her zaman çocuğunuzla aynı görüşte olmayabilirsiniz. Ama ona neden, onun görüşünden farklı bir karara vardığınızın sebeplerini açıklarsanız, düşüncelerinin gereksiz olmadığını anlayabilecektir.

 

12-Çocuğun Yeteneklerini Kabul Edin

Her yeni beceri ve başarı, onun yetenekli olduğu düşüncesini arttırmaktadır. Her başarısı kabul edilmeli ve ona başarılı olacağı beceriler araştırılmalıdır. Ayrıca ebeveynler, çocuklarından bazı şeyleri kendilerine öğretmelerini isteyebilirler. Burada gönderme önemlidir: “Sen yeteneklisin.” Bazı şeyleri yaparken onun yardımı istenebilir. Örneğin; birilerine hediye hazırlarken fikri alınabilir. Çocuğunuzun notları çok kötü olmadıkça, onun başka başarılarının ve çabalarının olduğunu kabullenmesi sağlanabilir. Örneğin; Türkçe dersi zayıf ise, fakat ödevlerine özen gösteriyorsa ya da sizden özel yardım istiyorsa, onun çabaları dikkate alınmalıdır. Ayrıca, akademik başarısı iyi olmayan bir çocuğun, atletik ya da artistik başarısı iyi olabilir. Onu bu yeteneklerinden dolayı övmek ve fırsatlar verilmelidir.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?