Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuğunuzun Yabancı Dil Eğitiminde Bilmeniz Gerekenler

Paylaş

Gelişim çağında olan çocuklarda yabancı dil eğitimi gelecek adına önem barındırıyor. Bu konuda çocuklarını küçük yaşlarda yabancı dil eğitim desteği veren okullara yönlendiren ebeveynler bulunurken, bunun için daha erken olur ve çocuğum zorlanır diye düşünen ebeveynler de bulunuyor.

Aslında burada çok ince bir çizgi bulunuyor. Dil eğitimi, çocuğa doğru zamanda verildiğinde herhangi bir problem ya da öğrenme güçlüğü söz konusu olmuyor. Ancak dil desteği özellikle anaokulu gibi okul öncesi dönemde ise, çocuğun önce bunu sevmesinin sağlanması gerekiyor. Öğrenmek istenilen dile yönelik şarkılar, şiirler ve tekerlemeler gelişim çağındaki çocuk için büyük bir dil yatkınlığı sağlıyor. İkinci bir dilde öğrenilen hikayeler ve şarkılar çok rahat bir dil edinimine zemin hazırlıyor da denilebilir.

Ebeveynler çocuklarına okul öncesi sürecinde yabancı dil desteği sağlamak istiyorlarsa çocuğun duygusal ve tabii ki sosyal gelişimini ihmal etmemeliler. Aksi durum gelişimde gerilik görülebilir. Çocuğunuza her zaman güvende olduğunu ve yanında olduğunuzu hissettirmeniz gerekir. Böylelikle çocuğunuzda okula daha iyi adapte olur ve gelişim sürecini daha verimli yaşar.

 

İkinci dil desteği hangi durumda ertelenmeli?

Eğer çocuğunuzda duygusal sorunlar söz konusu ise ya da gelişiminde bir problem mevcutsa öncelik çocuğunuzun gelişimine verilmelidir. Ebeveynler olarak çocuğunuzu iyi gözlemlemediğinizde gelişimsel problemlerini fark etmeyebilirsiniz. Bunun üzerine bir de çocuğunuza ikinci dil öğrenimi verilmeye başlanırsa olumsuz sonuçlar meydana gelir. Çocuk öğrenmeyi güç bir şey olarak kabul edebilir ve eğitim hayatında sorular yaşayabilir. Öncelikle çocuğun kendi gelişimini sağlıkla sürdürdüğünde emin olmalı ve buna göre hareket etmeliyiz.

Yabancı dil öğrenmek için en uygun yaşın belirlenmesi geçmiş dönemden bugüne hep soru işaretleri uyandırmıştır. Ancak kabul gören en etkili yaş ön çocukluk ve ön ergenlik dönemidir. Bu dönemde ikinci bir dil öğrenmek daha kolay olacaktır. İlerleyen yaş öğrenmeyi de aynı oranda güçleştirmektedir. Üstelik bu yalnızca ikinci dil için değil tüm öğrenme yetisi için aynı sonucu doğurmaktadır. Bu nedenle çocuklarımızın sağlıklı gelişiminden emin olmalı ve onları gözlemlemeliyiz. Sağlıklı bir gelişimin ardından anaokulu destekli ikinci dil eğitimi ile çocuklarımız daha rahat bir öğrenme süreci geçirecek. Dil yatkınlığı ile ise gelecek dönemde büyük bir kolaylık yaşayacak.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?