Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuk Gelişiminde Oyunun Rolü

Paylaş

Pek çok aile için çocuğun başarısının göstergesi derslerindeki başarısı ile doğru orantılıdır. Ancak unutmamak gerekir ki çocuklar dünyayı oyun oynayarak öğrenirler. Okul başarısının artması için oyun oynama hakkı elinden alınıp sürekli derslere yöneltilen çocuklar aslında özellikle sosyal hayatta ciddi sorunlar yaşamaktadır bu yüzden çocuk gelişiminde oyunun rolü çok önemlidir. Yapılan çalışmalar gelişmekte olan ülkelerin eğitim programlarında özellikle oyun ağırlıklı programların olduğunu göstermektedir.

 

Çocuklar oyun oynarken, hem kendilerini tanırlar hem de çevresini keşfeder. Çocuklar birlikte oyunlar oynarken sadece iyi vakit geçirmekle kalmazlar, aynı zamanda içinde bulunduğu dünyayı tanır, grup içerisinde nasıl davranması gerektiğini anlar. Çocuklar bu süreçte cinsel kimliklerinden sosyal hayattaki konumlarını anlamaya çalışırlar.

 

İnsanlar ilk dünyaya geldikleri andan itibaren aslında oyunlar oynayarak bir şeyleri öğrenmeye başlar. Ancak ebeveyn bunu her ne kadar oyun olarak algılamasa da yeni doğmuş bir bebek, belli motor becerilerine kavuşmak için aslında bunu destekleyici oyunlar oynar. Büyüdükçe, çevresine karşı duyarlılığı arttıkça oynadığı oyunlar da değişir.

 

Oyun çocuklar için keyifli bir o kadar da önemli bir vakit dilimidir. Bu vakti verimli geçirmeleri de aile ve okulunun yönlendirmesiyle mümkün olmaktadır. Yaşına ve gelişimine uygun olarak seçilen oyuncaklar ya da oyunlar, çocukların dünyasını da zenginleştirir, hayal güçlerini geliştirir. Problem çözmeyi denerler.

 

Oyunlar aynı zamanda çocukları anlamak için bir kılavuz vazifesi de görür. Psikolojik bir sorunun olup olmadı bazen çocuğun oynadığı oyunlarda kendini belli eder. Normal şartlarda size açılamayan çocuk oyun yöntemi ile yaşadığı problemi açığa çıkartır.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?