Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuklar Hangi Yaşta Spora Başlamalı

Paylaş

Çocuklar için spor büyümelerine yardımcı, özellikle de fiziksel gelişimlerine ne kadar yardımcı olduğunu buradaki yazılarımızda paylaşmıştık. Bknz: Sporun çocuk gelişimine katkısı Bu yazımızda ise sizlere çocuklar hangi yaşta spora başlaması gerekir onun üzerine yazdık.

Çocuklar Hangi Yaşta Spora Başlamalı

Spor hem yetişkinler hem de çocuklar için en önemli aktiviteler arasında yer alır. Özellikle modern çağın en büyük vebası haline dönüşen hareketsizlik ve buna bağlı kilo alımlarının birçok kronik rahatsızlığı tetiklediği bir zamanda, spor daha da önemli bir hale geldi. Çocukların spor yapmaya teşvik edilmesi, hem ruhsal hem fiziksel hem de mental anlamda gelişimlerini destekleyici bir etki meydana getirir.

Çocuklar için uygun spor seçimi

Hobi olarak spor yapması planlanan bir çocuğun sevdiği birsporu yapmasına izin verilebilir. Ancak profesyonel bir sporcu olması beklenilen çocuklar için sahip olması gereken kütle, kas ve iskelet yapısına gelmesi beklenebilir. Bu aşamaya erişmeden ise, kendisini geliştirebileceği nitelikteki sporlara odaklanabilir. Çocukların her yaşta spor yapabilmesi mümkündür. Mesela, iki veya üç yaşına erişen bir çocuğun koşma ve zıplama gibi temel becerileri vardır. Bu çocuklar için eğitmen gözetiminde suda oynama, jimnastik ve dans gibi sporları tercih etmesi sağlanılabilir.

Çocuğu bir spor dalına yönlendirmek yerine, kendi sevdiği bir sporu yapmasını sağlamak lazımdır. Bu dövüş sanatlarıyla ilgili olabilir veya futbol basketbol gibi önde gelen spor aktiviteleri olabilir. Dikkate dilmesi gereken nokta, çocuğun sevdiği ve eğlenebildiği bir dalın seçimidir. Böylece çocuğun sosyal ortamı ve arkadaşlıkları daha iyi olabilir. Dövüş sanatları, yüzme, futbol, basketbol, tenis gibi sporlar için en uygun yaşın 7ila 10 yaş olduğunu ifade edebiliriz. Daha erken dönemde söz konusu sporların yapılması sağlıklı değildir.

Sporun Faydası

Sporun çocuklar üzerindeki olumlu etkileri birçok açıdan ele alınabilir. Öncelikle, sosyal anlamda kendilerini geliştiren çocukların kas ve kemik yapıları da gelişmeye başlar. Kas ve kemik yapısında kazanılan direnç sayesinde hastalanma ve stres gibi faktörlere dayanıklılık artar. Bu da, çocuğun psikolojik durumunun iyi olmasını mümkün kılar. Zihinsel anlamda da gelişim yaşanır, takımla beraber hareket etme, başarı, rekabet, fedakarlık, yardımlaşma gibi kavramlar daha iyi anlaşılır. Spor yapan çocukların belirli zaman dilimlerinde kontrole gitmeleri de gerekir. 


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?