Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuklar için Kodlama Eğitiminin Önemi Nedir?

Paylaş

Günümüz teknolojilerinin her geçen gün değiştiği ve teknolojinin içine doğan çocuklarımızı düşündüğümüzde, kodlama eğitimi görmezden gelemeyeceğimiz bir eğitim diyebiliriz. Özellikle bu eğitimleri her yerde gördüğünüz robotik kodlama kurslarının artmasından da anlayabiliriz.

Çocuklar için Kodlama Eğitimin Önemi Nedir?

Geleceğin dünyasına yön vermeye başlayan robot ve bilgisayar teknolojileri, giderek daha da gelişiyor. Çocukları için iyi bir kariyer ve gelecek planlayan ebeveynlerin çocukların oldukça ilgisini çeken robot ve bilgisayar yazılım eğitimleriyle ilgilenmeleri gerekir. Böylece, çok erken yaşta eğlenceli sınıflar içerisinde robotik ve kodlama eğitimine başlayan çocukların bu yöne ilgisi artmaya başlayabilir.

Kodlama eğitimlerine neden erken yaşta başlanılması lazımdır?

Büyük yazılım firmalarının başındaki insanların çok küçük yaşlardan itibaren kodlama eğitimi aldıkları ve bulundukları konuma gelmelerinde ki katkıların erken yaşta robotik kodlamayı öğrenmeleri olduğunu söylemeliyiz. Küçük yaştan itibaren çocukların ilgisini kodlama alanına çekmeyi başarabilen anne ve babaların çocuklarının geleceğine önemli bir yatırım yaptıklarını ifade edebiliriz. Kodlama mantığı ve eğitimini eğlenceli kılan sınıflar sayesinde çocukların ilgisinin çekilmesi sağlanıyor.

Sadece gelecekte hesaplanılan bir başarı için değil, aynı zamanda da, robotik kodlama eğitimleri çocukların zihinsel düşünme kabiliyetlerini artırıyor. Bütüncül yaklaşma, obje ve nesnelerin ayrı ayrı değerlendirilmesi, komutlar, soyut düşünme ve hayal etme gibi birden fazla zihinsel egzersizin söz konusu olduğu kodlama eğitimiyle çocukların zekalarının gelişimi sağlanıyor.

Eleştirel beceriler artar

Kodlama ve robotik eğitimin en önemli faydalarından biri, temel eğitiminde sağlamaya çalıştığı eleştiren düşünce ve becerilerin kazanılmasıdır. Bir kodlama esnasında ortaya çıkan sorunun birden fazla fikir ortaya atılarak çözülmeye çalışılması, karşı fikirlerin neden işe yaramayacağını tez-anti tez şeklinde açıklanması, zihinsel bir efor sonucunda ortaya çıkıyor. Problem çözme yeteneklerine katkı sunan kodlama dersleriyle çocukların mevcut olanı daha farklı görmeleri ve eleştirmeleri sağlanıyor. Ayrıca, kodlama dersleri deneme becerisi kazandıran bir ortam oluşturur. Çocuklar, akıllarındaki veya hayallerindeki robotu ortaya çıkarabilmek için adım atar. Özgüveni gelişir ve bir şeyleri denemek için gereken cesareti kazanabilir. Çocukların matematik becerileri de artar. Yazılım ve kodlama dolaylı olarak matematikle ilgilidir. Ancak sayılar yerine daha farklı sembol ve formüller vardır. Matematiği sevmeyen bir çocuk bile kodlamayı başarabilir ve sonucunda da matematiğe karşı ilgisi ve becerisinin arttığını fark edebilir.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?