Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuklarda Ekran Bağımlılığına Dikkat

Paylaş

Günümüz evlerinde televizyonların, bilgisayarların, akıllı telefonların ne kadar çok kullanıldığını görmekteyiz. Ekranlardaki görüntülerin hareketliliği çocukların daha yakından izlemelerine sebep olmaktadır. Yakınlaşıp uzaklaşma hareketi, birtakım beyin bölgelerinin tembelleşmesine yol açmaktadır. Bu da çocuğun sosyal gelişimini olumsuz etkilemekte, okuma konusunda yavaşlamasına ve tembelleşmesine neden olmaktadır. Günümüz teknolojilerini düşündüğümüzde sadece çocuklar için televizyon değil diğer akıllı telefonlar ve tabletler de ekran bağımlılığı yaratan unsurlar arasındadır.

 

Ekran sınırlamasını çocuğa ceza vererek değil, farklı etkinlikler sunup eğlenceli olmasını sağlayarak uygulamak gerekiyor. Mesela, çocuğa kâğıt kalem verip birlikte resim yapmaya, top oynamaya davet edip dikkatinin başka bir yere çekilmesi uygun olabilir.

Çocuğunuzu ekran bağımlısı olmaktan Ekran çağında çocuk yetiştiren ebeveynlerin dikkate alması gereken birtakım durumlar şu şekildedir:

  • 2-5 yaş çocuklar günde en fazla 1 saat olmak üzere, kaliteli içeriğe ekrandan ulaşabilir. Ebeveynin kendisinin izlemediği hiçbir içeriği çocuğuna sunmaması gerekir.
  • 6 yaş ve üzerindeki çocuklar için bu dönemde ekran zamanı artık ebeveyn kontrolünden ziyade çocuk kontrolünde bir mesele haline gelmektedir. Öyle olunca da yapılması gereken çocukla birlikte bir ‘Ekran Zaman Planı’ oluşturmaktır.

 

Ekran Zaman Planı’nı hazırlarken şu prensipleri akılda tutmakta fayda var:

  • Günde 1 saat fiziksel aktivite zamanı ve yaşa göre en az 8 saat uyku zamanı ayrılmalı.
  • Çocukların yatak odasında televizyon olmamalı,
  • Uykudan bir saat önce tüm ekranlar kapatılmalı,
  • Tüm aile fertlerinin kahvaltı, öğlen yemeği ve en önemlisi akşam yemeği gibi ortak zamanlarda ekranları kapalı tutulmasına özen gösterilmeli ve bu ekransız zamanların önceden belirlenmesine özen gösterilmeli,
  • İmkânlar ölçüsünde evin bir odası ekransız mekân olarak belirlenmelidir.

 

Ekranı yasaklamak kesinlikle çözüm değil!

Araştırmalara göre çocuklara ekranı tamamen yasaklamak çözüm değildir. Bu gibi yasakların çocuklarda daha çok ilgi uyandırıldığı düşünülmektedir. Bu nedenle yapılması gereken; ekranı tamamen yasaklamak değil, ekranda geçen zamanı daha iyi bir şekilde planlanmaktır.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?