Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuklarda İletişim Becerileri Nasıl Geliştirilebilir?

Paylaş

İletişim çok yönlü olduğu bir dönem içerisindeyiz. Kendisine güvenemeyen, üretken olmayan, sosyalleşemeyen ve kendisini ifade edemeyen kişilerin toplumdan soyutlandıkları bir dönemden söz edilebilir. Bu bazı çocuklardan gerçeklerle yüzleşmek yerine kendi sanal alem ve dünyalarını gerçekmiş gibi algılama kolaylığına savrulabilir. Hem dijital iletişim hem de sosyal iletişimin sağlıklı bir şekilde gelişmediği çocukların başarılı olmaları da mümkün değildir. Anne ve babaların çocuklarının sosyal beceri ve iletişim yönlerini geliştirmelerini sağlayıcı atmosfer yaratması zorunludur. Çocuklarda iletişim becerisi geliştirmek, çocuğun gelecekte nasıl bir birey olacağını da belirleyecektir.

Ama nasıl?

Anne ve baba kendisine düşeni kendisinden başlayarak yapmak durumundadır. Aile içi iletişim hiç iyi olmadığı bir evde, çocuktan da iyi beceriler beklenmesi mümkün olmaz. Çünkü çocuk anne ve babasını rol model alır ve onların davranışlarına oldukça fazla dikkat eder. Anne ve baba arasındaki iletişim bozuk olması, akrabalara karşı tavırlar, arkadaş ortamlarının bulunmaması veya arkadaşlarla kurulan iletişimdeki sorunlar çocuğa da yansıyabilir. Bu nedenle anne ve babanın gerek birbirleriyle gerekse de akraba – arkadaşlarıyla konuşmalarına dikkat etmeleri lazımdır. Kibar konuşmak, iyilik yapmak, teşekkür etmek gibi hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Anne ve babanın aşırı koruyucu tavrı, çocuklar üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Her ne kadar anne ve baba iyi niyetiyle çocuğunu koruma altına alsa da, bu durum sosyal becerilerin gelişmesini durduran bir süreç yaratır. Çocuk kendisini birilerine karşı bağımlı hissedebilir, her şeyi kabul etmek zorunda kalabilir, rencide edilebilir, hak arama konusunda pasif kalabilir… Yine aşırı otoriter anne ve baba da çocuklarının sosyal becerilerini köreltir.

Sosyal beceri gelişmezse ne olur?

Çocukların sosyal becerilerinin gelişmemesi halinde sosyal fobi denilen kaygı bozukluklarının çıkması ve oluşması mümkündür. Bu da, kişinin hayat kalitesini oldukça olumsuz etkiler ve okul hayatından iş hayatına kadar çeşitli alanlarda sıkıntı yaşamasına neden olabilir. Aşırı kaygı bozukluğu nedeniyle eşle yaşanılan sorunlar da farklı noktalara ilerleyebilir. Çocukların erken dönemde kazanmaları gereken sosyal beceriler ise, özgüveni yüksek bir bireyin ortaya çıkmasını sağlayabilir.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?