Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuklarda Öğrenme Bozuklukları Nelerdir?

Paylaş

Öğrenme bozukluğuyla ilgili ilk tanılar 1962’de konuldu. Tıbbi adı ise, disleksidir. Bu sorunu yaşayan çocukların okuma becerisi kazanmaları oldukça güç bir şekilde gerçekleşir. Sadece okuma değil, yazma, akıl yürütme ve matematik becerileri gibi hususlarda da birtakım sıkıntıların yaşanması söz konusu olabilir.

Çocuğun yaşadığı öğrenme problemi arkadaşlarından geri kalmasına neden olur. Özgüven bozuklukları, dikkatsizlik ve odaklanma gibi sorunları da ortaya çıkaran öğrenme bozukluğu, anlam karmaşası yaratabilir. Öğrenme bozukluğunun nedeni zeka geriliği değildir. Bu tip sorun yaşayan çocukların üstün veya normal zeka seviyesinde oldukları tespit edilmiştir.

Öğrenme Bozukluğu Yaşayan Çocuğa Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle şunun net bir şekilde anlaşılması lazımdır. Öğrenme bozukluğu hakkında bilgisi olmayan ebeveynlerin çocuklarına kötü davranmaları söz konusu olabilir. Çocuğun okumaya gayret etmemesini yanlış nedenlere bağlı değerlendirilebilir. Bu da, işleri çığırından çıkarır ve daha büyük felaketlere neden olabilir.

Öğrenme bozukluğu bulunan çocuğun özgüveni zayıftır. Ona karşı kötü davranılması, kendisine olan güvenini iyice zedeler ve köklü psikolojik sorunlar veya travmalar yaşanabilir. Bu tip çocuklar oldukça hassas yapıya sahiptir, çok ince düşünebilirler ve bu nedenle duygusal gelgitleri fazladır.

  1. Bu tür çocuklara karşı sabır en iyi ilaçtır. Okuma zorluğu çeken birisinin üzerindeki ilginin asla azaltılmaması gerekir. Kendisini iyice yalnız hisseden çocuğun tamamen derslerden kopması mümkündür. Kızmak yerine, tebrik etmek ve onu teşvik etmek gerekir.
  2. Öğrenme problemin aşılmasındaki en önemli araçlardan birisi oyundur. Çocuklar oyunlardan zevk alırlar ve bu nedenle tüm dikkatlerini oyuna verirler. Oyun esansında ise, öğrenme becerileri artar. İletişim kurmaları mümkün olur. Dikkat gelişimleri başlar.
  3. Öğrenme bozukluğu yaşayan çocuğun başkasıyla kıyaslanması çözüm üretmez. Aksine, çocuğun kendisine olan inancını yitirmesine neden olur. Kıyaslama, hiçbir çocuk için de uygulanmaması gereken zararlı yöntemdir.
  4. Her çocuk özeldir. Bu söz gerçekten de her çocuğu içerisine alan bir kuraldır. Öğrenme bozukluğu yaşayan çocukların ilgi duydukları alanlarda başarı yakaladıkları görülmüştür. Çocuğun ilgi duyduğu alanı keşfetmeniz ve onun üzerinden öğrenme bozukluğunu aşmanız oldukça kolaydır.

Son olarak çocuğun dikkatini çeken ve dağıtan eşyaların uzaklaştırılması lazımdır. Özellikle internet, dikkat dağıtıcı önemli bir araçtır. Eğitim sırasında internet içeren veya içermeyen herhangi bir cihazın çocuğun yanında bulunması doğru değildir.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?