Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuklarda Uyum Problemi Nedir, Neden Meydana Gelir?

Paylaş

Çocukların en sık yaşadıkları problemlerden biri, uyum sorunudur. Uyum sorunu yaşayan çocukların sosyalleşme becerileri zayıftır. Hiçbir otorite ve kural tanımayan çocuğun grup faaliyetlerine katılmaları oldukça zordur. Bu tip çocuklar çabuk öfkelenebilir, iletişim kurmada sıkıntı yaşayabilir veya yaşıtlarına göre daha yaramaz olabilirler.

Çocuklardaki uyumsuzluğun nedenleri çeşitlidir. Evdeki huzursuzluk nedeniyle çocukta birtakım kaygıların başlaması muhtemeldir. Aşırı koruyucu anne – baba veya otoriter ebeveynlik gibi nedenler de uyum çocuklardaki uyum sorunlarına neden olabilir. Çocuğun özgüven eksikliği yaşaması, paylaşmaya yönelik isteksizliği veya çevresel etkiler de uyumsuzluk sorunu ortaya çıkarabilir.

 

Uyumsuzluğun Temel Nedenleri Nedir?

Çocuğun davranış bozuklukları göstermesinin temel nedenleri vardır. Ancak her çocuk için ayrı gözlem yapılması ve uyumsuzluk çıkarmasının sebebinin iyi anlaşılması lazımdır. Uyumsuzluğun nedenleri ise, gözlem esnasında kıstas alınacak kriterler olarak görülebilir.

  1. Sevgiden ve ilgiden uzak çocuğun içe kapanması mümkündür. Ancak tersi bir durum da gerçekleşebilir. Sevgi ve ilgi bekleyen çocuğun uyumsuz hareketlerle dikkat çekmeye çalışması muhtemeldir.
  2. Çocukların intikam alma dürtüsü kamçılanabilir. Bunun sebebi ise, anne ve babanın aşırı otoriter tutumlarıdır. Özellikle anne ve babasından aşırı şiddet gören çocukların otorite tanımama, kurallara uymama eğilimleri yükselebilir.
  3. Çocuğun aşırı korumacı anne ve baba tarafından yetiştirilmesi, bağımlılık sorunu ortaya çıkarır. Bu da, çocuğun farklı ortamlarda kendisini ifade etmesini zor bir hale getirir. Kendisini yetersiz hisseden çocuğun özgüveni kırılır. Bulunduğu ortama uyum sağlamada zorlanabilir.

Çocuklarda en sık karşılaşılan uyum sorunları vardır. Bunların en önemlisi, temel alışkanlık eğitimiyle ilgilidir. Bu aşamada çocuk, hiçbir şey öğrenmek istemez. Mesela, tuvalet eğitimini almak istemez. Aşırı hareketli veya aşırı çekingen çocuklarda da uyum sorunu bulunur. Yatağa kaçırma problemi de en çok görülen uyumsuzluklardan birisidir. Bunlarla beraber uyku sorunu, parmağını yeme veya emme, konuşma becerilerindeki problemler sık rastlanılan uyum sorunlarındandır.

 

Uyumsuz Çocuk İçin Ne Yapılır?

Olumsuz davranışın nedeni irdelenmelidir. Sebep belirlendikten sonra çözüm için hareket edilmelidir. Bu süreç içerisinde çocuğun ilgi alanlarına giren konularda aktiviteler yapılmalıdır. Onunla zaman geçirilmeli ve uyumsuzluğun altındaki neden ortadan kaldırılmalıdır.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?