Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuklarımıza İstismara Karşı Kendilerini Korumayı Öğretelim!

Paylaş

Çocuklarımızı ne yazık ki içinde bulunduğumuz dünya şartlarında yaşayabilmesi adına daha dikkatli yetiştirmemiz gerekiyor. Daha kötü olaylar yaşamamak için çocuklarımıza kendilerini yabancı insanlardan korumaları gerektiğini hatırlatmalıyız. Peki çocuklarımıza kendilerini korumayı nasıl öğretebiliriz? Çocuklarımıza istismara karşı kendilerini korumayı öğretmek için aşağıdaki maddeler dikkate alınabilir.

 

  1. Çocuğunuzun tanımadığı kişilerle fiziksel temas kurmasına izin vermeyin.
  2. Çocuğunuza tanımadığı kişiler ile konuşmaması gerektiğini söyleyin.
  3. İnternet ortamında görüştüğü kişileri kontrol edin.
  4. Çocuğunuza, birisinin ona istemediği şekilde yaklaştığını fark edince “hayır” demesi gerektiğini öğretin.
  5. Çocuklarınıza telefon numaranızı ve polis – ambulans gibi acil numaraları öğretin.
  6. Çocuğunuzun adını her yere yazmayın ve sosyal medyada fotoğrafının üzerine ismi ve önemli bilgilerini yazmayın. Ayrıca bunu sizde yapmamalısınız.
  7. Çocuğunuza kendi vücudunu tanıtın ve bu bölgelere dokunan insanların iyi niyetli olmadığını anlatın.

 

Çocuklarımızı dışarıdaki kötülüklerden korumak için onlara kendilerini korumayı öğretmeliyiz. Tüm ebeveynler öncelikle çocuklarına konuşmaya başladıkları zamanlardan itibaren vücudunun tüm bölümleri ile birlikte özel bölgelerinin de adlarını öğretmeli. İlerleyen süreçte okul çağındaki çocuklarına istemedikleri bir durum ile karşılaştıklarında “hayır” demeyi mutlaka öğretmeli. Çocuklar vücutlarının onlara ait olduğunu, yabancı kişilerin vücutlarına dokunamayacaklarını küçük yaşta öğrenmeli. Aileler olarak içinde bulunduğumuz bu kötü zamanda çocuklarımıza belirttiğimiz maddeleri mutlaka öğretmeliyiz.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?