Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Çocuklarla Sağlıklı İletişim Kurmanın Yolları Nelerdir?

Paylaş

Çocuklarla sağlıklı bir iletişim sağlanması gelişimleri açısından önemlidir. Çocuk için eğitim evde başlar. Okulda devam eder. Bu nedenle, hem ebeveyn hem de öğretmenler tarafından çocukla iletişim kurarken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Net ve açık olmak iletişimin en temel niteliğidir. Bu nitelik dikkate alınarak, çocuklarla da net ve etkin iletişim yolu tercih edilmelidir. Bunun için şu yollar izlenebilir:

 

1.      Çocuğu anlamayı önemseyin.

Bazı anne babalar, çocuğu dinlemek yerine daha çok komut vermeyi tercih edebilir. Bu asla doğru bir davranış değildir. Çocuğun duygularına, fikirlerine ve hayallerine önem verilmesi lazımdır. Bu çocuğun anne ve babasına güven duymasını sağlar. Okuldaki öğretmenlerin de aynı şekilde davranması önemlidir. Anne ve babaların çocuklarına karşı dinleyici konumda yer almaları, ileriki yaşlarda çocuklarının yaşadıkları sorunları kendi ağızlarından dinlemelerinin önünü açar.

 

2.      İsmiyle seslenin.

Her çocuğa kendi ismi müzik gibi gelir. İsmini duyduğu an dikkat kesilir ve odaklanma gerçekleşir. Odaklanmanın gerçekleştiği an ise, iletişimin en sağlıklı olacağı zamandır. Bu aşamada anne veya babanın çocuğuyla göz teması kurması önemlidir. Farklı işle uğraşmak ve onu önemsemediğinizi ifade edecek şekilde durmak, iletişimi olumsuz etkiler.

 

3.      Emir vermekten kaçının.

Bir çocuğa, “şunu yapma, otur aşağıya” gibi sözlerin söylenmesi asla doğru değildir. Masa örtüsünü boyamaya çalışan bir çocuğa yapma demek yerine, masa örtüsünün boyanmasının doğru olmadığı anlatılabilir. Boyaması için de bir resim kağıdı verilebilir. Böylece çocuk direnmek yerine daha makul olanı tercih ederek uyumlu yaşamayı öğrenir.

 

4.      Basit cümlelerle iletişim kurun.

Özellikle küçük çocuklar uzun cümleleri anlama konusunda zayıftır. Bu nedenle, basit ve kısa cümlelerle iletişim kurulması lazımdır. Çocukla kurulan iletişim esnasında uzun cümlelerin sürekli tekrar edilmesi çocuğun bir süre sonra sizi dinlememesine neden olur.

 

5.      Davranışlarınıza da dikkat edin.

İletişim sadece sözlü gerçekleşen bir şey değildir. Çocuklar, anne ve babalarını rol model alırlar. Bu da, onları taklit etmelerine neden olur. Dolayısıyla çocuğun yanında hal ve hareketlere dikkat edilmesi gerekir. Çocuk için güzel örnek teşkil eden davranışlara önem verilmelidir.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?