Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Ekran Bağımlılığı Çocuklara Zarar Verir mi?

Paylaş

Çocukların teknolojiye merak duymasının iyi ve kötü yönleri vardır. Aktif bir teknoloji merakına sahip çocukların yazılım atölyelerinde yazılım dili öğrenen ve öğrendikleriyle robot çipleri kodlayan kişiler olduklarını ifade edebiliriz. Ancak bilgisayar başında on saat veya daha fazla zaman geçiren bir çocuğun teknoloji meraklısı olduğunu söylemek doğru değildir. Buna ekran bağımlılığı denir ve üzerine gidilmediği takdirde birçok sorun yaşanmasına neden olabilir.

Ekran Bağımlılığı Çocuklara Zarar Verir mi?

 Ekran bağımlılığıyla ilgili ilk tanılar Çin’de konuldu. Son dönemin en önemli teknoloji ihracatçısı olan Çin’deki çocukların bir çoğunun ekran bağımlısı olduğu sanılıyor. Özellikle oyunlara yönelik aşırı bir ilgi var ve bu durum çocukların gerçek hayattan izole yaşamaları anlamına geliyor. Çin’de ekran bağımlılığını aşmak için rehabilitasyon merkezleri var. Ülkemizde de sosyal medya bağımlılığından kurtulma isteyenler için bazı eğitimler ve psikolojik destekler sunuluyor.

Çocuğunuzu nasıl koruyabilirsiniz?

Çocuğunuzun ekran bağımlısı bir hale gelmesini önlemelisiniz. Bunu başarmak için dikkat etmeniz gereken birkaç husus var.Başaramamanız halinde, çocuğun gelişimi sağlıklı olmaz ve hem bedensel hem de psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

  1. Kontrolü elinize almalısınız. Ancak şimdiki anne ve babalar kontrolü çocuğuna vermeyi tercih ediyor. En ufak bir sızlama ve ağlamada ya telefon ye da tableti çocukların eline tutuşturuluyor. Bunun aslayapılmaması lazımdır. İlkokul öncesi çocukların bir saat kadar ekran başınageçmesine izin verilmelidir. İlkokul dönemindeki bir çocuk için ise, iki saatyeterlidir.
  2. Çocukları internet veya bilgisayardan korumakiçin onları yasaklamak çözüm değildir. Bu teknolojiler gereklidir. Bu nedenle,anne ve baba internet dünyasını yakından tanımalıdır. Çocuğu için daha sağlıklıbir internet ve bilgisayar kullanımının yolunu açmalıdır. Bu konularda hiçbirbilgisi olmayan ebeveynler hata yapabilir ve çocukları ekran bağımlısınadönüşebilir.
  3. Çocuğun oynadığı oyunlar hakkında bilgi alınmasılazımdır. Özellikle son dönemlerde popüler olmaya başlayan bazı oyunlarınverdikleri mesajlar çocukları olumsuz şekilde etkiliyor. Anne ve babanınzararlı oyunlara karşı uyanık olması lazımdır.
  4. Çocuğun kendi bilgisayarının olması doğrudeğildir. Bunun yerine, evin ortak bilgisayarının olması lazımdır. Böyleceçocuk, hangi vakitler içerisinde bilgisayar oynaması gerektiğini, hangivakitler ise oynamaması gerektiğini bilebilir. Kontrolü sağlar.
  5. Anne  vebabanın çocuklarının oyun eğlencesine dahil olmaları bilgisayar kullanımınıkontrol altına alabilir. Çocuğun anne ve babasıyla geçirdiği bir iki saat onutatmin eder ve bilgisayar bağımlısı olmaktan çıkar.

Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?