Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Etkili Sunum Becerilerine Sahip Olmak İçin 7 Yol

Paylaş

Kariyerinizdeki başarınızı etkileyecek en önemli becerilerden birisi sunumdur. İyi sunum hazırlayan kişilerin iletişim becerileri de oldukça iyidir ve bu nedenle ön planda tutulmayı hak ederler. İnsanların neyi duyup, neyi duymak istemediklerini bilmenin bir ayrıcalık olduğuna siz de onay verebilirsiniz. Sunumlarda da insanları etkileyecek olana yer vermek bir sanattır. Bu yüzden etkin sunum becerileri için İşte buna dair tüyolar…

 

Etkili Sunum Becerilerine Sahip Olmak İçin 7 Yol

Slaytları özelleştirin

Başarılı olmanın yolu doğru kişilere doğru hitaptan geçer. Bir ürünü geniş kitlelere ulaştırıyor olabilirsiniz, ancak ürünü talep eden kitlenin üründen anladıkları veya aldıkları faydalar farklıdır. Bu nedenle, hitap edilen topluluğa göre slaytların özelleştirilmesi gerekir. O toplumun ilgisini çekecek objeler, kelimeler ve anlam haritası kullanılabilir.

 

Hem söylemek hem de göstermek

Slaytlara doğru metni yazmanın bir faydası vardır. Ancak mesajı daha kuvvetli hale getirebilmek için doğru görsel kullanımına da önem vermelisiniz. Alelade görsel kullanımı veya hiçbir şekilde görsellere yer vermemek doğru değildir.

 

Topluluğu yönlendirin

Sunum sırasında topluluk sizi takip eder. Onları yönlendirmek elinizdedir. Bunun için sunumdaki önemli mesajları ve notları daha farklı sunmalısınız. Mesela daha büyük veya daha parlak… Böylece, topluluğun neye dikkat etmesi gerektiğini sunum üzerinden de kodlamış olursunuz.

 

Çok mesaj değil, net mesaj verin

Bir sunumda birden fazla mesaj yerine bir tane net mesaj daha etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Her şeyin detayına inmek asla doğru değildir. Hatta bunu hiçbir konu için yapmamak lazımdır. Çünkü insanları sıkan detaylar, mesajın tümünün kaçırılmasına neden olur.

 

Doğal bir konuşma gerçekleştirin

Sunumdaki konuşma ile kürsüdeki arasında bir fark olmalıdır. Arkadaşlara nasıl konuşuyorsanız, sunumda da aynı doğallıkla konuşmalısınız. Böylece sunum sıkıcı olmaktan çıkar ve eğlenceli bir hale gelir.

 

Sunumun araç olduğunu aklınızdan çıkarmayın

Sunum esansında kullanılan her materyal araçtır. Amaç ise, sizin ne demek istediğinizdir. Dolayısıyla, asıl mesajı vermesi ve anlaşılması gereken sizsiniz. İletişim araçlarını kullanın, ancak onları kendinizin önüne geçirmeyin.

 

Uzun sunumları rahatlatın

Bazı sunumlar biraz uzun olabilir. Uzun denilebilecek sunumlarda araların kullanılması çok iyi olur. Mesela bir karikatür veya bir video ile sunumun ahengi zenginleştirilebilir.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?