Sosyal Medyada Biz

Image Alt

İlkokulda Sosyal Faaliyetlerin Önemi

Paylaş

Eğitimin temel amacı, çocukların kendi kararlarını alabilen, sorumluluk sahibi, nitelikli ve aynı zamanda sosyal bireyler olmalarını sağlamaktır. Ancak bunu yaparken sadece müfredatta yer alan derslerle sınırlı kalmak, çocuğun gelişiminde eksikliklere sebep olmaktadır. Bu yüzden ilkokulda sosyal faaliyetlerin önemi çok fazladır. Buna göre bir ilkokul eğitimi dizayn edilmelidir.

 

Çocuklar eğitime atıldıkları anda bazen eğitimciler bazen de aileleri tarafından sürekli bir yarışın içerisinde bulurlar kendilerini. Çocuktan bir dünya konuyu öğrenmesi ve bu öğrendiklerini sınavlar ile ispatlaması beklenir. Bu durum da çocuğu yoran, okuldan soğutan en büyük etkenlerdendir. Eğitim hayatında yapılan bu tutum pek çok çocuğun okula bakışını olumsuz etkilerken, aynı zamanda kişisel gelişimini de kötü yönde etkilemektedir. Okula başlanılan yaşlar çocuğun kimliğinin oluşmasında büyük rol oynar. Bu dönemde bilmeden de olsa yapılan hatalı tutum ve alınan yanlış eğitim, çocuğun hem yaşanılan dönemini hem de ileriki yaşlardaki kişiliğini, duygusal ve zekâsal gelişimini etkileyebilmektedir.

 

Eğitim hayatında işlenecek dersler ne denli önemli ise bireysel ve grupla yapılacak etkinlikler de çocuğun sağlıklı gelişimi için o denli önemlidir. Çocukların eğitim hayatına atıldığı ilkokullarda derslere ek olarak yapılan sosyal aktiviteler ile sorumluluk duygusunun geliştirilmesi, öz güvenin artırılması, yeni ilgi alanlarının ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. Müfredat dersleri ile çocukların fiziksel ve zeka gelişimlerinin üst seviye çıkarılması hedeflenirken, müfredata ek olarak yapılan satranç, yaratıcı drama, görsel sanatlar gibi derslerle çocukların yaratıcılığını artırmayı, kendini keşfetmeyi, dünyayı daha iyi tanıyarak, yorumlayabilmesi sağlanır. Tiyatro, müzik ve spor dersleri ile grup halinde çalışmayı, sorumluluk almayı, takım ruhunu öğrenir. Sosyal aktiviteler ile çocuklar, eğitim alanının merkezi olan okulu daha eğlenceli bir yer olarak kabul ederler. Okul hayatını zorunlu bir süreç olarak değil, eğlenerek öğrenecekleri, deneyerek keşfedecekleri bir yaşam alanı olarak kabul edeceklerdir.

 

Müfredata ek derslerin yanı sıra gerçekleştirilen gezi programları ile çocuklar derste işledikleri konuyu gözlemleyebilecek, böylece hem daha keyifli bir şekilde öğrenecek hem de öğrendiklerinin kalıcılığı sağlanmış olacaktır. Çocuklar dokunarak, keşfederek öğrenmenin mutluluğunu yaşarken, ayrıca grup halinde nasıl çalışması gerektiğini, ekip arkadaşlarıyla nasıl iletişim kurması gerektiğini de yaşayarak görecek. Ders dışında yapılan tüm aktiviteler aslında çocuğun derslerinde daha başarılı olmasını, öğrendiklerini uygulayarak kalıcı olmasını, sadece sınavlara değil hayata da hazırlanmasını kolaylaştıracaktır.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?