Sosyal Medyada Biz

Image Alt

İstanbul Anaokulları Özellikleri

Paylaş

Okul öncesi çocukların anaokulu eğitimi almasına yönelik teşvik ve destekler devam ediyor. Okul öncesi eğitimin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerinin iyiden iyiye anlaşılmasından sonra, bu sahadaki çalışmalara daha fazla önem verilmesi gerektiği anlaşıldı. Son 5-10 senede anaokulları sayısı hayli arttı ve bu artışın devam ettiğini not etmeliyiz. Nüfus açısından en kabalık şehrimizi ifade eden İstanbul anaokulları sayısı oldukça fazladır. Her semtte onlarca anaokuluna rastlamak mümkündür. Bu kadar fazla anaokulu olmasının birçok avantajı var. Aradaki rekabet nedeniyle hem fiyatlar uygun hem de nitelik açısından birbirini tamamlayan bir anaokulu sirkülasyonu söz konusu denilebilir.

 

Anaokulları şart mıdır?

Bu sorunun cevabına evet demek isterim. Çünkü her yönden çocukların gelişimini destekleyici eğitim modeline sahip anaokullarının mutlaka tercih edilmesi lazımdır. Öncelikle çocukların ilkokula daha iyi adapte olmalarını sağlayıcı bir etkeni vardır. Annelerin çocukların okula karşı uyum sağlayamadığından şikayet etmelerinin nedeni, ilkokula hem psikolojik hem de zihnen hazır olmayan çocuktur. Anaokulunda ise, çocukların okul ve ona dair birçok kavramla erkenden tanışmaları sağlanır. Bir nevi ilkokul stajı gibi düşünülebilen anaokulundaki eğitimlerle çocukların zihni ve ruhsal yönleri geliştirilir.

Anaokuluna giden bir çocukla gitmeyen bir çocuk arasında önemli farklar olur. Anaokuluna giden daha atak ve özgüven sahibidir. Bu nedenle ilkokul başarısı yüksektir. Yine iletişim yönü kuvvetlidir ve hocasıyla rahatlıkla iletişim kurabilir. Bu da, derslerindeki başarıyı diğerlerine göre daha iyi yapar. Anaokuluna gitmeyen çocuğun adaptasyon eksikliği vardır. Arkadaş ve hocalarıyla iletişim kuramayabilir. Dersleri dinlemez, ödevleri yapmayı reddeder, okuldan kaçmak isteyebilir, okula gitmemek için bahaneler sıralayabilir. Çocuğun bu halleri, eğitim ve okul sürecinin olumsuz neticelenmesini neden olur.

Sonuç olarak, anaokuluna giden çocukların zihni ve ruhsal yönleri daha iyi gelişir. Okullarına uyum sağlayabilirler. Okul, öğretmen, ödev, mesuliyet, arkadaş gibi kavramları erkenden benimser ve bunların gereklerini kavrayabilirler. İlkokula başladıklarında ise, başarılarıyla ön plana çıkarlar.

 

İstanbul Anaokullları Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Öncelikle bulunduğu lokasyon; size ne kadar yakın, bu önemli bir konu. Çünkü o yaşlarda bir çocuğun uzun saatler servis içinde veya sizle araç yolculuğu yapmamalı. Örneğin İstanbul anaokulları içinde, Ümraniye’de oturuyorsanız ataşehir anaokullarından bir seçim yapıyorsanız olabilir ama avrupa yakası anaokullarından seçim yapmanız yanlış olur.
  • Sadece anaokulu mu yoksa büyük bir okul grubun parçası mı olduğuna bakmalısınız. her ikisinin de kendine göre avantajları var. Bir kolejin parçası ise kesinlikle anaokulu daha ayrı tutulmuş ve büyük çocuklardan alanları ayrılmış mıdır,
  • Okulun iç yapısı ve etrafta bulunan araçlar engel teşkil ediyor mu? okulun iç tasarımı nasıl buna kesinlikle bakmalısınız. Özellikle eşyaların eski olması o okulun yıllardır bu konuya eğilmediğini gösterir.
  • Tabiki öğretmenlerin kalitesi en önemli detay,
  • Verilen ekstra eğitim ve aktiviteler, Kesinlikle sormanız gereken en önemli detaylardan birisi budur. Çünkü anaokulunda özellikle aktiviteler ekstra para kazanma alanı olarak görülür. bu böyleyse bu kurumlardan uzak durmanız tavsiye edilir. için de çocuk evleri olan ve çocuk kulübü olan istanbul kreşi ve anaokullarını tercih etmenizde fayda var.

İstanbul ilinde ataşehir anaokulları, başakşehir anaokulları, sancaktepe anaokulları, ümraniye anaokulları, kadıköy anaokulları, avcılar, maltepe, kartal, pendik anaokulları, okmeydanı anaokulları, üsküdar anaokulları, şişli anaokulları, levent anaokulları, beylikdüzü anaokulları gibi bir çok bölge okulu bulunmaktadır.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?