Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Karne Sendromu Nedir, Neden Olur?

Paylaş

Okulların açılmasını beklerken ara karne heyecanı yaklaştı çattı. Henüz okula uyum sağlayan çocukların birden fazla sınavla değerlendirilme kaygısı yaşamaları oldukça stresli bir sürecin yaşanmasını sağlar. Bu sürecin negatif katkı yapan anne ve babalar ise, çocuklarının sınav notları nedeniyle tehditkar tavır takınabilir ve sınav notlarındaki kırıkların asla karnede yer almaması gerektiğine dair tehdit edici yaklaşım sergileyebilir. Bu durumlar, çocukların kaygı ve endişelerini artırabilir. Çocuğun sınavlarındaki başarısızlığın nedenleri araştırmak yerine, onu yanlış davranışlarla strese ve korkuya sokmak, karne sendromunun nedenleri arasındadır.

Güven vermeyen anne ve baba korku verir

Çocuklar, anne ve babalarına güven duymak isterler. Onlara açıldıkların da, güvenlikle ilgili bir sıkıntının yaşanmayacağından emin olmayı arzu ederler. Güvende olma ihtiyacı her canlının en önemli varlığıdır. Bu duyguyu çocuk, ailesinde kazanır. Ancak anne ve babasından aşırı korkan veya onlardan aşırı çekinen çocukların güvenlik duygusunu tatmin edebilmeleri mümkün olmaz. Bunu tatmin için farklı yol ve çareler arayabilirler. Karne ile ilgili sendromlar da bunlar arasındadır. Çocuk, ailesiyle iyi iletişim kuramadığı için karnesindeki kötü notlardan dolayı korku yaşayabilir. Bunu çözmek için de notları değiştirme, evden kaçma, hatta kendine zarar verme gibi yanlış yolları benimseyebilir.

Çocuklarınıza ruhsal yaralar açmayın

Her çocuk özeldir, bu söz asla bir slogan değildir. Matematik dersi zayıf olan bir çocuğun sözel becerileri oldukça iyidir ve yazarlık yeteneği bile olabilir. Anne ve babanın görevi ise, çocuğunun yeteneklerini veya eğilimlerini keşfetmeye çalışmak, onu yönlendirmek ve onun ne olmak istediğini bilmektir. Kötü gelen notların veya karnenin düzeltilmesi elbette ki mümkündür. Ancak kötü gelen karne nedeniyle aşağılanan, başkalarıyla kıyaslanan ve daha ileri gidilerek cezalandırılan çocukların ruhsal olarak yaşayacakları çaresizliğin düzeltilmesi oldukça zordur. Bu nedenle anne ve babaların asla kötü karneyle ilgili yorumlar yapması doğru değildir. Çocuklar, dönem boyunca ellerinden geleni yapmış olabilirler. Bu nedenle, takdir edilmeye laikler. Çocuğa, önemli olanın başarmak için çabalamak gerektiğinin anlatılması ve sonucun iyi veya kötü olmasının çok da önemli olmadığı mesajının verilmesi gerekir. Karne alınmadan asla çocuğa; “karne kötü gelmesin, zayıf gelirse eve de uğrama” gibi sözler asla söylenmemelidir.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?