Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Montessori Eğitimi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Paylaş

İtalyan Maria Montessori tarafından geliştirilen yöntemin yaygın bir şekilde Avrupa’da kullanıldığını ifade edebiliriz. Ülkemizdeki bazı eğitim kurumlarında da kullanılan yöntemin amacı ve hedefi, daha sağlıklı zihinsel fonksiyon yapısına sahip bireyler yetiştirmek. Montessori Eğitimi özellikle çocuklar üzerine kurulan eğitimle çocuğun özgürce seçme ve kendisini ifade etme yönüne önem verilir. Böylece çocuğun kendi istek ve arzuları doğrultusunda hem kendini hem etrafını tanımasına izin verilir.

 

Montessori Eğitimi Nasıl Uygulanabilir?

Bu yöntemin uygulanması için bir okula veya kreşe ihtiyaç yok. Hem okulda hem de evde de uygulanabilecek bir yöntemdir. Bunun için bazı araçları ve temel özellikleri var. Bunları ifade etmeden önce bilinmesi icap eden birkaç detaya da değinmek gerekir. Montessori eğitimin uygulama amacının iyi anlaşılması lazımdır. Aksi halde eğitimden elde edilmek istenilen sağlanması mümkün olmaz. Bu eğitim modelinin temeli çocuğun özgürce seçim yapmasına dayanır. Çünkü her çocuk, içerisindeki ilgi, güdü veya alakaya göre kendisini yönlendirir, bir irade ortaya koyar. Bu irade, onun tercihi ve hayata bakış açısının şifresini verir. Eğer çocuğa kendi özgürlük alanı ve ortamı sağlanmaz ise, düşünme ve zihinsel fonksiyonları iyi bir şekilde gelişmez.

Bu eğitimi alan çocukların nelerden hoşlanıp, nelere karşı tepki verdiklerine çok dikkat edilir. Buna göre de yaşadığı atmosferi dizayn edilir. Somut birtakım objelerle soyut düşünme yetilerinin kazanılması sağlanır. Doğa yürüyüşleriyle farklı renkleri, böcekleri, hayvanları ve doğayı tanımalarına yardımcı olunur. Eğitimle ilgili birbirinden farklı aletlere yer verilir. Bazı ağırlıklar, küpler, prizmalar, üçgenler, ahşap dominolar gibi objelere yer verilir.

 

Eğitimin çocuk için faydası nedir?

Öncelikli hedef çocukların kendi tercihlerini yapabilme cesaretini ve becerisini erkenden kazanmalarını sağlamaktır. Böylece ileriye dönük özgüveni sağlam bir bireyin yetişmesi mümkün hale gelir. Kendi mesuliyetinin farkında, sosyal becerisi gelişmiş, sosyal sorumluluk yüklenebilen bireylerin ortaya çıkarılmasını sağlayıcı eğitimin çocukların odaklanma becerisini arttırdığını ifade edebiliriz. Eğitimle çocukların yaşadıkları problemleri kendilerinin çözmesi sağlanır ve böylece üretken bir birey yetiştirilir.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?