Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Mükemmel Lider Olmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Paylaş

Herkesin içerisinde bir aslan yatar sözü elbette ki doğrudur. Mükemmel liderlik de, içinizdeki aslanı çıkarmanız ve terbiye etmenizle mümkündür. Buradaki terbiyeden kasıt, geliştirmek ve olgunlaştırmak anlamındadır. Liderlik doğuştan kazanılmaz ve sonradan geliştirilebilir bir yapıya sahiptir. İyi lider olabilmek için dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır:

Mükemmel Lider Olmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

1.Dikkat ve odaklanma

Yeteri kadar odaklanma ve dikkat becerisine sahip değilseniz, lider olabilmeniz mümkün değildir. Çünkü lider iş süreçlerine her aşamasına odaklanabilmelidir. Çoğu insan ise, önündeki işe odaklanma yerine aklındaki bin bir çeşit meselelere takılır ve önündeki işini de yapamaz. Lider olmak için odaklanma becerinizi arttırmalısınız.

 

2.Güven veren bir imaj

İnsanların size bakınca ne hissettiğini düşünüyorsunuz? Verdiğiniz cevap bilmiyorum veya pek iyi şeyler hissetmeyebilirler tarzındaysa, iyi bir lider olmanız mümkün değildir. Çünkü kendinize güvenle ilgili sorunlarınız var. Kendisine güvenmeyen birisine başkalarının güvenmesi ise, mümkün değildir.

 

3.Şeffaflık

Lider, şeffaf olmayan önem veren kişidir. Bu nedenle, etrafı tarafına güven verir. Eleştirilebilir, hesap istenebilir ve görüşleri tartışmaya açılabilir. Bulunduğu ekibindeki insanlara korku salan kişiler ise, güven vermez. Dolaysıyla, iyi lider değillerdir.

 

4.Fikirlere değer verir

Lider için etrafındaki insanlar değerlidir. Bu nedenle, fikirlerine önem verir. Onlardan gelen bildirim ve geri dönüleri önemser.

 

5.Kaliteli iletişim becerisi

Bir lider her zaman ulaşılabilir olmalıdır. İletişim kurulamayan ve kendisine gerek duyulduğu zaman ulaşılamayan kişinin iyi lider olması mümkün değildir. Ayrıca iyi bir dinleyici olmalıdır.

 

6.Pozitif bakış açısına sahip olma

Çoğu insan kriz anlarında karamsar bir tablo çizebilir. Lider ise, daha olumlu yaklaşır ve krizi fırsata dönüştürmenin yolunu arar. Dolayısıyla, daima bir çıkış yolunun olduğuna inanır ve etrafındaki insanları da motive edebilir. Karamsar bir kişilik ise, lider olamaz.

 

7.Sahiplenme ve tutku

Bir liderin en önemli özelliklerinden birisi de sahiplenmedir. Elindeki projenin her aşamasıyla ilgilenen, takip eden ve neticelendirilmesini sağlayan liderin tutkulu bir çalışma azmi vardır. Ancak sürekli erteleyen ve işleri aksatan kişilerin liderlik becerisi göstermesi zordur.

 

Mükemmel liderlik ile ilgili güzel bir TEDX konuşması ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

 

liderlik eğitimleri için kayıt bırakın, eğitim firmaları sizi bulsun.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?