Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Okul Öncesi Eğitim ve Eğitim Sürecinde Çocuk Psikolojisi

Paylaş

Okul öncesi eğitim süreci çocuğun kendini yetiştirebilmesi ve sosyal bir yaşam sürmesi adına büyük önem taşıyor. Bilindiği üzere çocuk okul çağına kadar aile ve çevresi ile zaman geçiriyor. Sürekli olarak erişkin kişiler ile zaman geçiren çocuklar bir anda okula başladıklarında kendilerini bocalamış hissediyorlar ve uzun bir süre bu duruma adapte olmaya çalışıyorlar.

Okul öncesi eğitim hem çocuğun akranları ile eğlenerek vakit geçirmesini sağlıyor hem de okula büyük bir hazırlık oluşturuyor. Aile içinden kopup yavaş yavaş yaşıtları ile oyun oynayan ve bunu seven çocuklar, okula ve eğitim sistemine daha iyi adapte oluyorlar. Bu da öğrenme güçlüğü ya da asosyallik gibi hususları ortadan kaldırıyor.

Okul öncesi dönemde ebeveynleri dışında bir ortamda bulunan ve kendi kararlarını kendi vermeye başlayan çocukların öz güvenleri artıyor. Sorunları kendi aşmaya başlayan ve düşünerek karar verme yetisi edinen çocuklar daha güçlü birer karakter olarak yetişiyorlar. Bunun dışında anaokullarının sahip oldukları kurallara uymaları onlara sorumluluk bilinci de aşılıyor.

 

İyi Bir Okul Öncesi Eğitim Çocuklara İyi Bir Gelecek Sağlıyor!

Grup etkinliklerine katılan, eğlenerek öğrenen, etkili zaman geçiren ve iyi bir anaokulu tercihi ile bulunduğu alanı seven çocuklar, sosyal ilişkilerini geliştirerek iyi bir psikoloji ile okula hazırlanıyor. Ancak aile içinden direkt olarak tamamen akranların bulunduğu ve anaokuluna nazaran eğitim sistemi temeline dayalı ilkokula geçtiklerinde çocuklar sorunlar ile karşılaşıyorlar. Birçok çocuk bu şekilde kendini ifade etmekten dahi çekinebiliyor. İçene kapanık ve isteklerini doğru şekilde ifade edemeyen çocuklar eğitim sistemine zor adapte oluyorlar. Bu nedenle okul öncesi eğitim bilinci mutlaka her ebeveyne aşılanmalı. Geleceğe yön verecek çocuklarımızın sağlıklı büyümeleri ve iyi birer birey olabilmeleri için önce kendilerini keşfetmeleri çok önemli.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?