Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Okul Öncesi Eğitim

Paylaş

Okul öncesi eğitim yazısından önce sizlerle daha önce anaokulunun önemi isimli yazımızı paylaşmıştık. Bu paylaşımdan sonra sizler okul öncesi eğitim ile ilgili genel bilgiler de paylaşmak istedik. Okul öncesi eğitim gerçekten olmak zorunda mıdır? Kreş veya anaokuluna giden çocuklar ile gitmeyenler arasında ciddi bir farklılık bilimsel olarak ölçümlenmiş midir? bunlarında cevaplarını ileteceğiz.

Okul Öncesi Eğitim Nedir?

Çocuğun ilkokul hayatından önceki, aile eğitiminden hemen sonra ilk nokta da aldığı eğitimdir. İlkokul için bir okula adaptasyon dönemi de sayılan bu dönem çocukların zihinsel ve fiziksel olarak dış uyarıcılarla ciddi bir şekilde tanıştığı ve adapte olduğu dönemdir. Çocuğun en önemli öğrenme dönemlerini içeren bu yaş aralığı çocuklar için geleceklerini de belirleyen dönemdir.

 

Okul Öncesi Eğitim Yaş Aralığı

Kreş: 1- 3 yaş – 12 Ay 36 Ay

Anaokulu: 3 – 6 Yaş – 36 Ay – 72 Ay

72 ay üstü çocukların ilkokul eğitiminde 4 + 4 + 4 sistemine dahil olmaları beklenir. Ancak ailenin MEB vereceği bir dilekçe ile çocuklar 1 yıl daha gecikme yaptırılarak 7 yaşında yani 84 aylık iken ilkokul eğitimine başlayabilir.

Anaokulu ve kreş kavramları aynı dursa da bu konuda hizmet veren özel kurumlar çocuklar için bazı kriterler sizlere sunabilir. Bunlardan en önemlisi çocuğun kendi başına bazı noktalarda yeterli olmasıdır. Bu yeterliliklerin en başında ise tuvalet alışkanlıkları ve tuvalet eğitimini çocuğun tamamlamış olmasıdır.

 

Okul Öncesi Eğitim Denilen Kadar Önemli Midir?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Evet okul öncesi eğitim denilenler kadar önemlidir. Bunların başında gelen en önemli neden çocuğun tam olarak 6 yaşına kadar inanılmaz bir hızda öğrenme kabiliyetidir. Boş bir CD olarak düşünebiliriz bu yaşlardaki bir çocuğu ve ne verirseniz çok rahatlıkla kayıt altına alacaktır. Tabi ki yöntemleri kendi yaşına uygun olacak şekilde oyun oynayarak. 🙂

 

Yapılan araştırmalar okul öncesi eğitime dahil olmuş çocukların, bu anaokulu eğitimini almamış olan çocuklara oranla okul ve eğitim hayatlarının daha başarılı olduklarını gösteriyor.

 

Okul Öncesi Eğitimde Anaokulu Seçimi Kriterleri

Özel veya devlet anaokulu olması fark etmez, siz ve çocuğunuz için her zaman aileler en iyisini isterler. Bu böyle olsa da ne yazık ki anaokulu seçimi konusunda bazı talihsizlikler yaşanabiliyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli konular bulunuyor. Bunlar ise;

 • Okulun evinize uzaklığı : Önemli olmasının nedeni servis ile ulaşım sağlanacaksa eğer seviş de geçirilecek sürenin en aza indirilmesi.
 • Anaokulunun fiziksel imkanları
 • Temizlik
 • Çalışanların çocuğunuz ile kurduğu ilk iletişimin sıcaklığı
 • Verilecek olan eğitimin içeriği veya yöntemi
 • Eğitim müfredatlarında uyguladıkları İngilizce eğitim
  • İngilizce eğitim var ise kimin verdiği (tercihen yabancı ve doğru telaffuzu olan öğretmen)
 • Öğretmenlerin kaç yıldır orada çalıştığı
 • Öğretmenlerin deneyimi
 • Yemek menüsü ve saatleri
 • Temeklerin nereden geldiği
 • Okulun size sunduğu bütçenin uygunluğu

yukarıdaki kriterlerin sizlere bir yol sunmasını temenni ederiz.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?