Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Okula Adaptasyon Dönemi

Paylaş

Okullar kısa bir süre sonra açılıyor. Çocuklar ile birlikte aileleri de tatlı bir telaş sarmış durumda. Ebeveynler çocuklarının okula alışıp alışamayacağı konusunda endişeli iken, çocuklar da nasıl bir ortamda olacakları konusunda düşüncelere dalıyorlar. Bu yüzden okula adaptasyon dönemi devreye giriyor.

 

Öncelikle ailelerin adaptasyon konusunda titiz davranmaları gerektiğinin altını çizmek isteriz. Çocuklarına okulun tıpkı anaokulu gibi olduğunu ama daha geliştirici ve eğitici şeyler öğretildiğini hevesle anlatmaları daha yararlı olacaktır. Okulların açılmasına az bir zamanın kaldığı bu dönemde, ailelerin çocukları ile kaliteli zaman geçirmesi de çok önemli bir detay. Okulun güzel bir alan olduğu ve yepyeni arkadaşlar edinileceği çocuğa aktarılmalıdır. Okul başladığında ise ebeveynler çocuklarına zaman tanımalı ve onları iyi gözlemlemelidir. Çocuğun karşılaştığı bir problem olup olmadığı sorulmalı ve aileler çocuklarına problemlerin nedenini özenle açıklamalıdır.

 

Tamamen aile içinde zaman geçiren çocuklarımız farklı bir ortamda bulunacakları için oldukça heyecanlı olacaklar. Bu nedenle onlarla her zaman iletişim halinde bulunmayı unutmamak gerekir. Gelişim çağında olan çocuklarınıza problemlerini en etkin şekilde dile getirmeye öğretmeli ve sorumluluk bilincini aşılamalısınız. İlkokul, anaokulundan çok farklı bir eğitim sürecini kapsar. Okulda geçirilen zaman değişir. Oyun dışında eğitim odaklı bir sisteme başlanır ve çocuk sorumluluklarını öğrenerek uygulamaya başlar. Çocuğunuza okullar açılmadan önce okulun kuralları hakkında kısa bilgiler verebilir ve yetişkinlik sürecine de etki sağlaması adına evde ona minik görevler atayabilirsiniz. Böylece yapması gereken şeylerin farkında olacak ve buna yönelik hareket edecektir.

 

Sayın ebeveynler, unutmamalıyız ki hepimiz aynı süreçleri yaşayarak bugünlere geldik. Üstelik çocuklarımız yaşadığımız bu dönemde çok daha bilinçli yetişme ve daha kaliteli bir eğitim hayatı yaşama imkanlarına sahipler. Bu nedenle endişeyi kendinizden uzak tutun ve çocuğunuz ile yeni deneyimleyeceği okul süreci hakkında daima konuşun. Sorunlarını anlatmasını isteyin ve birlikte çözümleyin. Çocuğunuz her ne olursa olsun sorunlarını sizinle paylaşıp bir çözüm üretebileceğini bilmeli.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?