Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Oyun Oynamanın Çocuk Gelişimine Etkileri Nelerdir?

Paylaş

Çocukların dünyası yetişkinlerindeki kadar ciddi ve sırdan değildir. Bu nedenle, ağladıktan beş dakika sonra bile çılgınca şeyler yapabilir ve yaşadığı anın tadını çıkarmak için özgüleşebilir. Ancak yanlış ebeveyn davranışları nedeniyle çocukların oyun oynama özgürlüğü kısıtlanır. Hatta yanlış bir algı olarak yer edinen bir şey daha var. O da, oyun oynamanın yaramazlık olarak sayılması ve çocuğun usluluğunun ululuk olarak lanse edilmesidir. Şunun asla unutulmaması gerekir: çocuk, oyun oynayarak dünyayı tanıyabilir, sosyalleşebilir, kavramları öğrenebilir…

 

Oyunun çocuklara faydası nedir?

Birçok uzman tarafından çocuklara güvenli oyun ortamının anne ve baba tarafından sağlanması gerektiği anlatılır. Gerek oyuncaklar gerekse ortamın çocuğun içinden geldiği gibi oynayabilecek şekilde dizayn edilmesi lazımdır. Hatta, anne ve babanın olabildiğince çocuklarının oyununa dahil olmaları gerekir. Çünkü oyunun çocuklar üzerinde 5 mükemmel etkisi var.

Oyun Oynamanın Çocuklara 5 Etkisi

  1. Oyun çocuğunun geleceğini inşa ettiği ilk eylemidir. Hayal dünyasındaki deneyimlerini gerçek dünyaya yansıttığı, gerçek dünyadan aldıklarını da, hayal dünyasındakilerle birleştirerek yeniden yorumladığı alandır. Çocuğun zihinsel gelişimine, öğrenimine etki eder. Sosyalleşmesini sağlar ve ileride girişken bir kimliğe sahip olmasını mümkün hale getirir.
  2. Oyun sadece eğlence ve zaman geçirici bir faaliyet olarak görülmemelidir. Oyun sayesinde çocuğun motor hareketlerinde bir gelişim söz konusu olur. Daha çabuk gelişir, kas ve kemik yapısı güçlenebilir.
  3. Oyunun çocuk sağlığı üzerindeki etkisi de büyüktür. Çalışan vücudun kanı hızlı pompalaması ve ter yoluyla toksinlerin vücudun dışına atılması sağlıklı bir gelişimin söz konusu olması açısından önemlidir. ayrıca çocuğun oyun sırasında hızlıca atmaya başlayan kalbini fark etmesine, organları tanımasına ve kendisi hakkında fikir sahibi olmasına yarar.
  4. Oyun esnasında birden fazla aza birlikte hareket eder. Bu da, çocuğun vücudunu en iyi şekilde kullanma becerisini artırır. Azalar arasındaki uyum refleksinin gelişmesi çocuğun iş yapma becerisini olumlu etkiler.
  5. Oyun çocuklar için iletişim becerilerinin gelişmesi anlamına gelir. Oyun sırasında arkadaşın haklarının gözetilmesi, adalet ve hak gibi kavramların öğrenilmesini sağlar. Ayrıca, mantık yürütme, rekabet, yardımlaşma ve daha farklı soyut kavramların anlaşılmasında yardımcı olur.

Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?