Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Sağlıklı Gelişim İçin “Tutarlı Ebeveynler”

Paylaş

Çocukların sağlıklı gelişiminde ailenin ne denli büyük bir rolü bulunduğundan daha önce de sıkça bahsetmiştik. Bir ailenin içinde dünyaya gelen ve okul çağına kadar bu kişiler ile büyüyen çocukların okul dönümünde büyük uyum sorunları yaşamaması adına ebeveynlerin tutarlı davranıyor olması çok önemli.

 

Birçok aile çocuklarının büyüme evresinde ne yazık ki tutarlılık kavramının bilincinde olmadan hareket ediyor. Çocuk oyun çağında herhangi bir şey istediğinde annesi izin vermiyor ise babası çocuğun yanında annesinin aksine çocuğuna istediği şeyi veriyor. Bu durumda çocuk, istediği şeyin yapılmaması durumunda farklı bir kaynak ile bunu yaptırabileceğini görerek isteklerinde ısrarcı oluyor. Tabii bu ilerleyen süreçte çocukta isteğini yaptırabilmek adına ağlama krizleri ve farklı yöntemler yaratıyor. Ardından okula başlayan çocuk burada da isteklerini yaptırma adına kural bilincine alışamadan hareket ediyor.

 

Sağlıklı Gelişimi Etkileyen Faktörler

Ailenin yani ebeveynlerin yalnızca çocuklarının isteklerini yapmak adına gösterdikleri tek bir tutarsızlık aslında çocuğun sağlıklı gelişimini köklü şekilde etkiliyor. Çocuk okula başladığında isteklerini kural tanımadan ve sorumluluk bilincine erişemeden yaptırmaya çalışıyor. Bu da okula adapte olma konusunda çok büyük sorunlar meydana getiriyor. Ebeveynler çocuklarına karşı mutlaka tutarlı davranmalı ve yapılması ya da yapılmaması gerekli şeyler konusunda konuşularak çocuğun yanında uyuşmazlık oluşumunu engellemelidirler.

Çocuğun okulda uyması gerekli kurallara kısa sürede adapte olması ve sorumluluklarını üstlenebilmesi için kısacası verimli şekilde gelişebilmesi adına siz ebeveynlerinin büyük bir önem arz ettiğini unutmamak gerekir. Anne baba olarak çocuğunuzun yanında istediği şeye karşılık birbirinize attığınız sert bir bakış dahi onu kötü etkileyebilir. Bu nedenle çocuğunuzla sürekli iletişim halinde olmayı ve ona izin verilmeyen durumlar karşısında anlık esneklikler göstermemeyi unutmamak gereklidir.

Okul dönemine başlayacak ve geleceğe umut olacak çocuklarımızın sağlıklı birer birey olabilmeleri için hepimiz özveri ile hareket edelim.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?