Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Topluluk Önünde Konuşma Sanatına Dair 9 Bilgi

Paylaş

Kariyer sahibi olan her kişinin er meydanına çıkacağı veya ister istemez patronun talimatıyla topluluk önünde konuşması gerekeceği bir gün gelecek. O gün gelmeden topluluk önünde konuşmanın yarattığı tahribatı şimdiden ortadan kaldırıcı önlemler almak gerekir. Bu korkunun yenilmesi adına bir dizi tedbirler uzmanlar tarafından açıklanıyor. İşte bazı noktalar… Topluluk önünde konuşma eğitimleri için bizlere form oluşturabilir ve yüzlerce kurumsal eğitim firmasına kayıt bırakarak bilgi alabilirsiniz. İsterseniz etkili sunum yapma teknikleri yazımızın da okuyabilirsiniz.

 

Topluluk Önünde Konuşma Sanatına Dair 9 Bilgi

1-Çalışmak ve plan yapmak

İyi bir hatip değilseniz, mutlaka konuşma metni yazmanız ve onun üzerinde çalışmanız gerekir. Kaldı ki, en iyi hatipler bile konuşma yapmadan önce çalışır ve kendisini hazırlar. Meccanen denilen ve herhangi bir çalışma yapmadan her ortamda konuşabilen usta hatiplerin de olduğunu ifade edelim. Ama siz o değilsiniz…

 

2-Konuşma alışkanlıklarınızı sağlıklı hale getirin

Bazı kişiler konuşurken “ee” veya “ıı” gibi sesler çıkarabilir. Bazıları da, “ya” ifadesini aşırı kullanır. Bunlardan kurtulmak lazımdır. İllaki konuşma arasında ilgili sesleri çıkarmak gerekiyorsa, bunu abartmadan yapmak lazımdır.

 

3-Cümleleri doğru seçin

Deneyimsiz bir konuşmacının metine bağlı kalması doğaldır. Ancak metinde kullanılan cümlelerin oldukça uzun olması demek, nefesin kontrol edilmesini zorlaştırır. Bu da, heyecanı iyice artırır. Çalışma esnasında uzun cümlelerin nefesinizi kesmediğini fark edebilirsiniz. Ancak toplum önündeki psikoloji farklıdır. Bu nedenle, net ve kısa cümleler kurarak metin hazırlayın.

 

4-Ayna karşısında çalışın

Çalışmanızı ilk etapta ayna karşısında yapın. Böylece duruşunuzdaki bozukluğu fark edebilir, el ve kol hareketlerinizi takip edebilir, nasıl daha iyi olması gerektiğine dikkat edebilirsiniz. Daha sonra da, birkaç arkadaşınızın önünde konuşma yapmayı deneyebilirsiniz.

 

5-Kayıtlar tutun

Çalışırken bir yandan da sesinizi kaydedin. Hatta video çekmeniz bile daha iyi olabilir. Çalışmanız sırasında çekilen videoyu izleyebilir, hatalarınızı daha net görebilirsiniz.

 

6-Sunum programlarından yardım alın

Tam olarak nasıl bir metin hazırlanacağına dair kendinizi yetersiz hissedebilirsiniz. Fikir vermesi açısından şablon olarak yayınlanan sunumları kontrol etmelisiniz. En beğendiniz şablon üzerinden en etkili cümleleri kırparak, iyi bir konuşma metni veya sunum hazırlayabilirsiniz.

 

7-Kitleye odaklanmayın

Topluluk önünde konuşulurken yapılan en önemli hata, dinleyici kitlesine çok fazla takınmak. Bu da, zihne olumsuz düşünce ve yorumların hücum etmesine neden olur. Bu hayata düşerek, enerji ve motivasyonu ortadan kaldırmayın.

 

8-Heyecanınızı Kontrol Altına Alın

Özellikle topluluk önünde konuşma hususunda stres ve heyecan yapmak en büyük korkulardandır. Bu sadece topluluk önünde sunum yapmak değil ayrıca topluluk önünde kendini tanıtmak içinde aynı şeydir. Yapmanız gereken bu heyecanı atlatmanız için ilk olarak sohbet edin. Bu kendinizi tanıtmak olabilir veya heyecanınızı açık açık ifade etmek de olabilir.

 

9-Nefesinizi Dengeli Kullanın ve Hızlı Konuşmaktan Kaçının

Bir an önce olsun ve bitsin mantığıyla yapılan sunumlarda konuşmacının nefessiz kalması çok normaldir. Kesinlikle bir an önce bitsin bu işkence diyerek hızlı konuşmaya çalışmayın. Yapmanız gereken nefesinizi dengeli kullanarak ve prova yaptığınız zamanki gibi olması gereken hızda yapmanızdır.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?