Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Üstün Zekalı Çocukların Eğitimi Nasıl Olması Gerekir?

Paylaş

Normal zekalı çocuklara göre daha ileri zekaya sahip üstün zekalı çocukların öne çıkan birtakım özellikleri vardır. Okullardaki standart bir eğitim modelinin yüksek zekalı çocuklar için oldukça yüzeysel ve yetersiz kaldığını ifade etmek gerekir. Bu tip çocukların erken yaşlardan itibaren zihinsel fonksiyonlarını tatmin edici eğitimle muhatap kılınmaları lazımdır. Aksi halde çocukların körelmesi söz konusu olabilir. Bunun için hem aile hem de okul tarafından üstün zekalı çocuğa yönelik bir eğitim modeli uygulanmalıdır.

Çocuğun merak duygusuna ilgili olmak

Üstün zekalı çocuk oldukça meraklıdır. Bu nedenle, etrafındakilerle ilgili çok fazla soru sorar ve her şeyi öğrenmek isteyebilir. Bazı anne ve babalar çocuklarının çok soru sormasına tahammül edemeyebilir. Hatta gevezeliğinden dolayı şikayetçi olabilir. Ancak bunlar asla doğru şeyler değildir. kesinlikle çocuğun soruları cevaplanmalıdır. Merakına ortak olunmalıdır.

Çocukların tepkilerine duyarlılık göstermek

Aslında bu her çocuğa uygulanması icap eden bir durumdur. çocukların kendilerine güven duyması için anne ve babalarıyla iletişimlerinin iyi olması gerekir. Anne ve babasından olumlu tepkiler alan, beraber zaman geçiren çocukların özgüveni daha yüksek olur. Ancak ilgi alanları kısıtlanan, aşırı koruyucu yaklaşım sergilenen veya otoriter anne baba baskısı altındaki çocuklar, özgüven problemi yaşayabilir.

Sorumluluklar vermek

Çocukların zihinsel ve sosyal yönlerinin geliştirilmesi için bazı sorumlulukların verilmesi lazımdır. Ancak verilen sorumluluğun çocuğun yaşı ve kapasitesiyle uygun olmasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir spor faaliyetine katılması ve arkadaş ortamında yeni şeyler öğrenmesine de yardımcı olunması gerekir.

Yeteneklerine göre davranmak

Üstün zekalı çocuklarla ilgili oldukça yanlış bir algı söz konusudur. Üstün zekalı birisinin her işte başarılı olması beklenemez. Bazı anne ve babalar çocuğun ilgilerinden çok, kendi ilgilerine göre çocuğunun yetişmesini sağlamaya çalışabilir. Ancak bu doğru değildir. Temel eğitim ve terbiye konusunda anne ve baba üzerine düşenin en iyisini yapmalıdır. Bununla beraber, çocuğun ilgi duyduğu ve yetenekli olduğu alanda da kendisini yetişmesine izin vermelidir.

Hareket odaklı beceriler

Üstün zekalı çocuklarda eksik bırakılan yön, harekete dayalı becerilerdir. Çocukların sadece zihinsel yönlerine odaklanarak, hareket kabiliyetlerini artıracak egzersizleri aksatmak, bazı hareket bozukluklarına neden olur. Bu da, çocuğun psikolojisini bozabilir ve kendi yeteneklerini gösterecek özgüveni göstermesini engelleyebilir.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?