Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Yaz Tatilini Verimli Geçirmenin Yolları

Paylaş

Uzun bir eğitim öğretim yılının ardından çocukların büyük heyecanla beklediği yaz tatili geldi. Çoğu çocuk için yaz tatil geç kalkmak, hiçbir şey yapmamak, internet ya da televizyon karşısında zaman geçirmek demektir. Ailelerin de en çok korktuğu durum çocuklarının yaz tatillerini verimsiz geçirmeleridir. Bu yazımızda çocuklarınızın yaz tatilini verimli geçirmenin yolları nelerdir onlara değineceğiz.

 

Yaz tatili çocukların yeni dönem öncesi dinlenmeleri için güzel bir fırsattır. Ancak okuldan uzun süre uzaklaşmaları, alışkanlıklarını unutmalarına sebep olabilir. Çocuklar verimli bir tatil geçirmede ailelerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Ancak bu tatil planını hazırlarken çocuğunda görüşlerinin alınması oldukça önemlidir. Aksi takdirde bu plan, dayatmadan öteye gidemez.

 

Çocukların yaz tatillerini hem eğlenceli hem de verimli geçirmeleri için seçtiğiniz aktivitelerin eğlenceli aynı zamanda öğretici olmasını sağlamalısınız.

Öncelikle çocukların tatile ihtiyacı olduğu, ders yapmadan zaman geçirmesi gerektiği unutulmamalıdır.  Çocuklar bu zaman diliminde sanat ve spor aktiviteleri gibi sosyal açıdan kendilerini geliştirebilecekleri etkinliklerde bulunabilir. Bunun için yaz kampları, çocuklar için uygun spor salonları seçilebilir.

 

Akademik yönden başarısız olunan derslerin geliştirilmesi için bu zaman dilimi güzel bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Haftanın 3-4 günü 2-3 saat kadar bu derslere ağırlık verilebilir. Ayrıca konu tekrarı da yapılabilir.

 

Yaz boyunca çocukların yaşlarına uygun olarak kitap okumaya devam etmeleri sağlanmalıdır. Ancak çocukların anne babalarını örnek aldıkları da unutulmamalıdır. Bu sebeple çocuklarınızdan beklediğiniz davranışları önce sizin yapıyor olmanız önemlidir. Pek çok çocuk yaz tatilini, bilgisayar ya da televizyon karşısında geçirmekte ısrarcı davranabilmektedir. Ancak çocuklarınızın bilgisayarda oyun oyması ya da televizyon seyretmesine sınırlamalar koymalısınız. Bunun yerine yaşıtlarıyla oynayabileceği, sosyalleşebileceği aktivitelere yönlendirilmelidir. Aile ile birlikte geziler planlayabilir, hem birlikte eğlenceli vakit geçirebilir hem de çocuğunuzun yeri şeyler öğrenmesini sağlayabilirsiniz.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?