Sosyal Medyada Biz

Image Alt

Zorlu Müşterilerle Başa Çıkmak İçin 7 Öneri

Paylaş

Müşteri velinimettir sözü eskilerin değimi de olsa, isabetli bir ifadedir. Günümüz için de geçerliliğini koruyan sözün esnaf ve ticaretle uğraşan herkes tarafından anlaşılması lazımdır. Bir satış elemanı veya danışmanı tarafından da kulağa küpe edilmesi gereken özdeyişin müşteriye nasıl davranılması gerektiğine dair ipucu verdiğini söyleyebiliriz. Unutmamak gereken bir nokta var; yeni müşteri kazanmak, mevcut müşteriyi korumaktan daha zor ve maliyetli bir iştir. Bu nedenle, müşterilerin şikayetlerine ve isteklerine karşı ilgili olmak ve zorlu müşterinizi ikna ederek kazanmaya devam etmek durumundayız. Sizler için derlediğimiz zorlu müşterilerle başa çıkmak için 7 öneriyi aşağıda bulabilirsiniz.

 

Zorlu Müşterilerle Başa Çıkmak İçin 7 Öneri

 

Değer verdiğinizi ve umursadığınızı gösterin.

Müşterinin tam olarak ne istediğini ve neye karşı geldiğini anlamalısınız. Duygusal davranmak yerine, çözüm odaklı bir profesyonel olduğunuzu karşı tarafa hissettirmelisiniz. Konuşurken yapabilecekleriniz üzerine konuşun. Örneğin TC nosunu almadan işlem yapmamak yerine “sadece TC numaranızı alarak bu işlemi gerçekleştirebilirim” gibi net ve yapabileceğiniz şekilde cümleleri kurun.

İnisiyatif almayı deneyin.

Birçok satıcı zorlu müşteriyle yüz göz olmaktan imtina eder. Bu nedenle, resmi ve geleneksel birtakım cevaplarla karşıdakini sakinleştirmeye çalışabilir. Kurumun değerlerini korumakla beraber kişisel yaklaşımınızı da ortaya koymalı, müşteriyi ikna etmelisiniz.

Tartışmayın, dinleyin.

En büyük hatalardan birisi de müşteriyle tartışmak. Bu asla doğru bir yol değildir, çözüm de sağlamaz. İşlerin daha fazla karışmasını sağlayabilir. Müşteri haklıdır ve ödediği paranın karşılığını gerçekten alamamış olabilir.

Olabildiğince hızlı çözüm sunun.

Müşteriyi başınızdan savmak veya teselli mahiyetinde birtakım yardım vaatlerinde bulunmak asla doğru değildir. İşinin verilen söze rağmen çözülmediğini gören müşteri daha fazla agresif olabilir. Yapılması gereken şey, gerçekten hızlı ve etkin çözüm sunmaya çalışmak.

Müşteriden kötü yorumlar alacak noktaya gelmeyin.

Her müşteri alışveriş yaptığı yere sadıktır. Hayatı veya ihmali sineye çekebilir. Ancak şikayetlerine karşı çözüm üretilene kadar. Eğer çözüm sunulmazsa, mahkemeye başvurma hakkını kullanabilir. Sosyal medya ve şikayet sitelerinde firma adına olumsuz değerlendirme içeren konu açabilir.

Kendinizi eğitin.

Zorlu müşterilerle başa çıkmak için tüm teori ve yaklaşımları bilebilirsiniz. Ancak yeterli değildir; çünkü insan biraz öfkelendiği zaman kendisinden beklenmeyecek hareketleri yapabilir veya olumsuz sözler sarf edebilir. Demek ki, öfke kontrol ve iyi iletişim tekniklerine de ihtiyaç var.

Şikayetlere kapı aralamayın.

Şikayetini dile getiren müşteriyi tekrardan kazanabilmek mümkündür. Ancak yapılan araştırmalara göre alışverişinden memnun kalmayan müşterilerin sadece yüzde 4 kadarı şikayetini dile getirir. Gerisi ise, ikinci defa aynı firmadan alışveriş yapmayabilir. Bu kaybın önüne geçmek için şikayetlere sebep olacak faktörleri ortadan kaldırmalısınız.

 

Çalışanlarınız veya kendiniz için zorlu müşterilerle başa çıkma eğitimi almak istiyorsanız sizde üst bölümde yer alan eğitim istek bölümünden form oluşturabilir ve hızlıca eğitim talebinizi yapabilirsiniz. Siz kayıt bırakın, Okulunuz sizi bulsun.


Notice: Undefined variable: post in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Notice: Trying to get property of non-object in /home/okulbulur/public_html/wp-content/themes/urbango/framework/modules/blog/templates/parts/single/related-posts.php on line 7

Write a Comment

Kayıt

Bir hesap var?